Otse põhisisu juurde

Hoia end kursil!

Mõtlesin teha väikese vahekokkuvõtte. Üks eesmärk sai täidetud, kuhu või kuidas edasi. Millised rahatarkused on selle viie kuuga juba kogunenud ning mis eesmärgid ootavad lähiajal täitmist.

Vaatasin oma jaanuaris seatud eesmärke ja näen, et peale pliidiostu, pole seal ühtegi mõõdetavat eesmärki. Loodetavasti olete teiegi kuulnud SMART-ist. Iga eesmärk peab olema konkreetselt sõnastatud, ajaliselt määratletud, mõõdetav, realistlik ning teostatav. Kellel enam huvi võib sellest seoses rahaliste eesmärkidega lugeda näiteks T. Parringu raamatust "Kuidas kodustada raha".
PS: Kui kellelgi see raamat niisama seisab, siis olen väga huvitatud selle omastamisest sümboolse summa eest. 

Seega kohendan veidi oma eesmärke.
1. Aasta lõpuks ära maksta oma krediitkaardivõlg. Praegusel hetkel on selle tagasimaksed olnud küll regulaarsed, kuid pidin mais ühe makse tegema  krediitkaardiga ja jätsin raha kohe tagasi panemata ning juunis kasutasin ka ühe ostu jaoks krediitkaarti. Seega ei ole ma antud eesmärgiga väga edukas olnud. Kui nüüd keegi soovitab kaardi puruks lõigata, siis praegu ma olen otsustanud seda veel mitte teha, sest mingi iseloom peab ikka inimesel olema.
Suvi on keeruline aeg, sest kulud võivad olla kohati suuremad ning pika puhkuse tõttu on sissetulekud sügise poole väga hõredad. Plaan on puhkuserahast konkreetne sissemakse teha ja siis kuni septembri lõpuni jääb see eesmärk ootele, kuid sügisel püüan siis boostida ja kogu energia krediitkaardi tagasimaksmisele suunata.

2. Luua hädaabifond 500 eurot. See on pikemaajalisem eesmärk. 2019. aastaga soovin saavutada selle, et mul on aasta lõpuks 300-eurone varuraha, mida igasuguste äkiliste väljaminekute tarvis saab kasutada.

3. Koguda selle aastaga meelerahufondi 200 eurot (praeguseks on pool eesmärgist täidetud) ja lapse kogumisarvele 120 eurot (viimasele on tehtud igakuine 10-eurone püsimakse ja toimib hästi).

4. 2020a juunikuuks maksta ära kõik hetkel pooleliolevad järelmaksud.
 Peale pliidiostu vaatasin üle ühe järelmaksu hetkeseisu. 359€+64€ (5a garantii)=414€. Praeguseks on sellest summast makstud 9 kuuga vaid 139 eurot, ülejäänu on läinud intressideks (ca 90 eurot) 😣. Kindlasti oleks olnud rahaliselt kasulikum pliidi asemel see makse kiiremini ära maksta, kuid pliidi olukorda arvestades olin hirmul, et see võib iga hetk töötamise lõpetada ja suvel oleks pliidita päris keeruline ning sel juhul oleksin ilmselt vajanud uut järelmaksu pliidi ostmiseks. Seega ideaalseid lahendusi siin pole. See on nagu üks suur sasipundar, mida pean hetkel lahti harutama ja mõnikord ei teagi, et mis või kuidas oleks kõige mõistlikum.
Usun, et probleemi teadvustamine ja sellega tegelemine on ka juba suur samm edasi.

Sain alles nüüd T. Parringu raamatu läbi loetud ja see on väga sobilik ühele algajale. Parring rõhutab, et oluline on hoida kurssi ja mitte loobuda, isegi kui mõnikord on tunne, et sa ei saa hakkama või pole mingeid tulemusi ette näidata. Siis tuleb lihtsalt plaanid üle vaadata ja vajadusel teha korrektiive. Võibolla olidki esialgsed plaanid liiga ebarealistlikud ning vajavad kohendamist.

Mai ja juuni on olnud rahaliselt meile väga kurnavad (ekskursioonid, sünnipäevad jms). Juunis on meil 3 lõpupidu, 2 juubelit, ühe pereliikme sünnipäev, jaanipäev ning Riia reis ja üks tööga seotud kolmepäevane reis, mis eeldab ka paraku oma raha panustamist.
Riia reisi raha sain võtta säästudest, kõik ülejäänud kulud peame suutma katta oma igakuistest sissetulekutest ning seetõttu ma sel kuul midagi kõrvale panna ei suuda ning on suur oht, et kuu lõpus pean kasutama krediitkaarti või Säästukaart Plussi, kuid ma pingutan eelarve muude ridade arvelt, et seda siiski vältida. Õnneks on hetkel kütusekulu väiksem, sest kool ja trennid on läbi. Elektriarve on pea poole väiksem. Söögikulud ilmselt veidi tõusevad, sest laps on päevad läbi kodus.

Loodan väga, et saame peagi noorema lapsega hooajatööle. Tööandjaga on ühendust võetud ja ta on õnneks ka sel aastal meiega koostööst huvitatud.
Suvine segadus minu aias. :)

Üks tarkus, mille olen sel kevadel saanud, on see, et meil on palju suuri kuluallikaid, mida pole võimalik eriti palju vähendada: autod, toit, laste koolitamine, püsikulud, lemmikud... Seetõttu on oluline leida võimalusi enda tulude suurendamiseks. Kevadel saadud lisatööta ei oleks ma olnud suuteline oma esimest eesmärki täitma, seega pean ka edaspidi leidma võimalusi igakuiselt vähemalt paarisaja lisaeuro teenimiseks. Mõned lepingud on sügiseks juba olemas, kuid paar kuud on hetkel veel katteta.

Tunnen end juba veidi targemana, kuid õppida on veel väga palju.

Tervitades
veidi targem Elli


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Säästufondid

 Olen juba mõnda aega tahtnud kirjutada minu jaoks väga hästi toiminud süsteemist, mis aitas mind välja palgapäevast palgapäevani hädavaevu toime tulemise nõiaringist. Tänu ümbrikumeetodile olid minu eelarves olevad kategooriad jagatud reaalseteks rahaümbrikuteks. Iga kuu lisasin sinna mingi summa ning kuu lõpus sain otsustada, kas panen selle summa suuremasse säästu või jätan samasse ümbrikusse/kategooriasse alles.  Mul hakkasid selviisil tekkima tasapisi igas kategoorias minisäästud (neid nimetatakse ka sinking funds).  Tänu sellele jäin ma iga kuu paremini eelarvesse ning samas hakkasid tekkima väikesed lisasäästud.  Näiteks riiete kategooriasse lisan ma enamasti 30-50 eurot. Seega võis paari-kolme kuuga sellesse kategooriasse koguneda juba ligi 100€. Kui samal ajal hoida pilku peal oma garderoobil ning jalatsite riiulil, saab kenasti teha plaane, millal ja milleks see raha kulutada. Mina kulutasin sel kevadel lapse lõpupeoks kleidi ja uute jalanõude ostmiseks. Kui on teada, et mõni

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg

Pealkirjata lugu :D

 September sai läbi ja suur oli minu üllatus, kui lõpetasin selle 341 euroga pangaarvel. Tegelikult oli vaba kuluraha alles isegi 371€, sest rahakotis oli veel alles 30€ toiduraha.  Ära said ju peetud kõik sünnipäevad. Pulmast pidin küll haiguse tõttu loobuma, kuid kingitus ootab pruutpaariga kokku saamist. Eelarvesse ei olnud arvestatud raha, mis kulus ravimitele, kuid ilmselt samal ajal tuli kokkuhoid kütusekuludelt, sest ma ei sõitnud kaks nädalat eriti kuhugi. Kuna mulle tundus kuu alguses kõike nii palju ja raha peale puhkust pigem väga täpselt, siis olen igatahes ise küll väga üllatunud.  Me siin saime vahepeal taas koroonaga pihta. Muidu polnudki seekord väga hull, kuid mul oli probleeme, et köha lahtisemaks saada. Jõin aga meega teed, sõin igasugu tablette sisse, aurutasin ja tegin sinepi ja meeplaastreid. Lõpuks oli kõige suuremaks abimeheks ikkagi saun. Aururohke leil ning ma ei tea, kas see ka aitas, aga igatahes hõõrusin end igaks juhuks ka veidi soolaga kokku.  Kes nüüd mi