Otse põhisisu juurde

Kodukulud - kust veel säästa annaks?

Käimas on kodukuu ja teen siis pisikese analüüsi meie kodukulude kohta. Kust veel pitsitada annaks, et mõned eurod kokku hoida või mida oleme juba teinud, et olla võimalikult säästlikud.

Teenused:
1. Elekter. Meil oli elektril väga soodne Kindel pakett, kuid kahjuks oktoobrist hind tõusis. Muidu jäid meil kolides arved praktiliselt samaks, kuigi elektrit tarbivaid aparaate tuli juurde. Elektriga saame majja nii sooja kui ka külma vee, süüa valmistan elektripliidiga ning osa kütet on elektri pealt. Peale hinnatõusu vajab nüüd pakett üle vaatamist ja ilmselt oleks mõistlik see millegi soodsama vastu vahetada. Ma isegi korra juba uurisin erinevaid võimalusi, kuid ei suutnud ära otsustada, kas meil oleks mõistlik edaspidi jätkata börsi hinnaga või mingi kindlama paketiga.
2. Internet ja mobiilid. 
Hiljuti sai vahetatud kodune internet soodsama teenusepakkuja vastu. Hinnavõit ca 5 eurot ning pean tunnistama, et teenuse kvaliteet on sellel soodsamal hetkel märgatavalt parem, sest alla- ja üleslaadimise kiirused on paremad, kui vanal teenusepakkujal.
Mobiilipakettidega oleme aga hetkel jäänud kallima teenusepakkumise juurde, sest aegajalt kuuleme ikka, et üks või teine teiste pakkujatr levi üle kurdavad. Senini on meie piirkonnas kõige paremini leviga kaetud Telia. Kuigi pean tunnistama, et aasta-aastalt on levi ka neil halvenenud, kas see tuleneb ülekoormatud või vananevast tehnikast, eks nad ise teavad paremini. Hoian silmad ja kõrvad lahti ning niipea, kui tundub, et keegi pakub midagi kvaliteetsemat ja parema hinnaga, siis ilmselt vahetan koheselt firmat.  Praeguse paketi puhul oleme igal aastal oma vajadused üle vaadanud ning soodsamaks teeb paketi see, et igaühel on maht vastavalt vajadustele ning igal võimalusel kasutame Wifile ümberlülitamist.
3. Televisioon on meil Elisa. Loomulikult kõiki pakutavaid kanaleid me ei kasuta, kuid pole uurinud, kas tuleks odavam, kui loobuks osadest, mida me mitte kunagi ei vaata. Kas üldse on sellist varianti? Hetkel maksame kahe televiisori teenuse eest. Teine telekas ei ole küll järjepidevalt kasutuses, kuid samas on vahepeal ikka nii hea, kui saame ekraane jagada, sest üks tahab vaadata üht ja teine teist saadet.
4. Vesi ja kanalisatsioon . Veearved langesid meil kolides märgatavalt, st vee eest me eraldi enam ei maksa ning nagu eelpool mainisin, siis elektritasu meil märgatavalt ei tõusnud. Vee ja kanalisatsiooni eest pidime varem igakuiselt maksma umbes 45 eurot, seega on see päris kopsakas kokkuhoid. Kanalisatsiooni eest peame veidi maksma, sest see vajab vähemalt korra aastas tühjendamist, mis teeb ca 50 eurot aastas.
http://insedia.me/idea/
5. Puukütte saamiseks peame kulutama raha bensiinile ja saehoolduse vahenditele ning panustama päris suurel hulgal oma aega.  Siiani on puud tulnud oma metsast. Hetkel on kahe talve puud valmis ning tuulemurruga sai ca 8 rummi veelgi juurde. Kui veel korteris elasime, siis ostsime alati kolmemeetrised puud, mille ise parajaks saagisime ja halgudeks lõhkusime. Mina siis peamiselt ladustaja rollis, mehed lõhkujad ja saagijad.
6. Ajalehed - tellitud on vaid 1 ajakiri. Kuutasuga 3.20.
7. Teenused. Suurte rallifännidena maksame iga kuu WRC paketi eest 8.99. Väga odav ju, kui võrrelda rallidele kohale sõitmisega. Ilmselt saab meie suurem välisreis olema just mõnele rallile. 😛
Netflixi, Spotifyd jms me ei kasuta
Mul on tasuline Office programm, sest ma pole osanud seda tasuta variandi vastu vahetada 😟

Igapäevane säästlik ja vähem säästlik käitumine.
Dušivee kinni keeramine on meie jaoks iseenesestmõistetav. Elektripliidi lülitan alati välja veidi enne toidu lõplikku valmimist. Talvel püüan enamus sööke puupliidil teha.
Dušinurka kütame elektriradiaatoriga vaid siis, kui keegi läheb pesema või kui ilm väga külm. Selleks, et niiskust liiga palju ei koguneks, hoiame iga päev duširuumi ust lahti ja laseme köögisooja sinna sisse. Kuna köök läheb küttes niikuinii liiga kuumaks, siis on see nö 2in1, jahutab kööki ja soojendab duširuumi.
Nõudepesu on üks nõrk koht.  Nõudepesumasinat meil pole ja ma armastan jooksva vee all nõusid pesta.Võiks ju enam kausis pesta, hoiaks suure hulga vett ja elektrit kokku. Sorteeritava prügi puhastamiseks olen hakanud kasutama nõudepesust tekkivat vett, mis pole rasvane. Näiteks valan teetassist ülejääva vee konservipurki vms.

Tuled on meil alati kõikides ruumides ära kustutatud, kui keegi seal ei viibi, va arvatud üks väike lamp köögis, sest köök on maja keskpunkt ja kogu liikumine käib läbi köögi. Õues on üks liikumisanduriga lamp. Teisi kasutame vaid vajadusel. Mul ei ole vajadus öö läbi ümber maja valgust hoida. See on ju ka lisa elektrikulu. Tasapisi läheme üle ledpirnidele, mis on säästlikumad.

Pesu pesemine, kui masin on täis - see tundub mulle nii iseenesestmõistetav, et lugedes, et see on ka säästunipp, olin veidi üllatunud. Pesu pesemisel võiks ehk tihemini kasutada kiirpesu programme, kuid kui seal on juba mõni määrdunum ese sees, siis kardan, et pesu ei lähe puhtaks ja panen ikkagi pikema programmi peale. Olen pesupulbri fänn, sest kapslid määravad ära, kui palju pesukordi ma nendega pesta saan. Pesugeelidega olen katsetanud, kuid pole endale meeldivat leidnud. Pähklitesse jm ökoloogilisematesse variantidesse pole mul eriti usku.

Uudis....kannatlikkuse peatükis rääkisin kattemadratsist, mida ma ei raatsinud ära osta. Mul on kahju, et ma selle hinda ei jäädvustanud, sest nüüd ei usu ma enam ise ka, et see esialgne soodushind oli 169.- eurot ja täishinnaks oli sel hetkel pandud 229 vms. Vaid kaks nädalat hiljem maksis sama madrats 118.- eurot. Taas väidetav 40% allhindlus ning nüüd oli täishind 169.- eurot. Müstika. Igatahes oli see hind ja meie uni väärt seda, et klappisime mehega 50:50 .....ärge naerge midagi, kõik peab olema aus värk. Igaühel on ju oma eelarve ja kuu väljaminekud juba ära arvestatud....ja ostsime madratsi ära. Head und meile!


Uskumatu, ongi aasta viimane kuu ukse ees. Valmistun tasapisi juba jõuludeks. Püüame võimalikult mõistlikult ja säästlikult oma jõulud veeta.

Peaks avama kihlveokontori: kas Elli saavutab oma aastaeesmärgid või mitte? 😏 ...ja ma ei jõua ära oodata, et teile veel üht uudist rääkida, kuid olen otsustanud, et enne aasta lõppu ei räägi midagi. Kerin vaid veidi teie uudishimu.

Tegelikult jube väsinud, aga siiski veel elus
Elli
Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Veidi hirmus on ka

 Head uut aastat!  Olen kaua vaikne olnud, sest detsember oli täiesti hullumeelne kuu töö vallas. Lisaks sellele jäin haigeks ja mu keha lausa nõuab juba ühte korralikku puhkust. Uskumatu, aga ma olen veel täitsa elus. Sel nädalal on vaja mõned sabad kokku tõmmata, mõned "päris" tööpäevad teha (jaanuaris vaid 4 päeva), ülejäänud aeg kodukontoris üks suurem kirjatükk veel enne lahkumist valmis kirjutada. Veebruaris on nii rahulik, et enamasti olen siis 2 nädalat puhanud.  ...ja siis (peaaegu) vaba.  Väike hirm kuulub vist protsessi juurde Kõik seavad uue aasta eesmärke, kuid mina tunnen, et pean end laskma vooluga kaasa viia. Pigem on olulisem tegevusplaan. Millal alustada ettevõtte loomisega? Kui kaua võiksin kodus olla ja plaani pidada? Kas proovida koheselt uues valdkonnas end sisse süüa või kõrvalt ikka praegust valdkonda jätkata?  Mulle on juba hakanud tööpakkumisi tulema ja olen hetkel EI öelnud. Pean end ise ka veidi hullumeelseks, et hetkel erinevatest pakkumistest kee

Pikk teekond iseendasse

 Lugesin eile üht rahapsühholoogiaga seotud raamatut, kus oli veidi kirjeldatud seda, et me kõik oleme sündinud mingisse kogukonda, kus on teatud uskumused raha kohta. Jah, me kõik ilmselt oleme kuulnud neid jutte, kuidas edukad inimesedki arutlevad, et meie kodus räägiti ka, et "raha ei kasva puu otsas" või "meil ei ole selleks raha" vms. Kuid eile seda peatükki lugedes tundus see mulle palju sügavam teema. Inimesed ei järgi niivõrd seda, mida kuulevad, vaid rohkem seda, mida on harjunud nägema ja kogema.  Seega, seal oli kirjas, et kui oled kogukonnas, kus on vähe edukaid inimesi, siis isegi, kui sa püüad sellest välja murda, siis on väga suur oht, et vajud harjumuspärastesse mustritesse tagasi. See tundub mulle kuidagi nii selge ja arusaadav, kuid ma ei suuda seda mõtet nii hästi sõnadesse panna. Isegi praegu, kui minus on eneseusk, et ma olen väärt paremat ja ma olen teel, et seda ka saavutada, siis mu iseenda sisekõne või "sõbralik" vestlus mõne lähed

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg