Otse põhisisu juurde

Järg läks veidi käest

Üks kiire ajab teist taga. Pidevalt on vaja tegeleda saja asjaga korraga ning teemasid, mida isiklikus elus vaja edasi arendada on ka hetkel mitu. Tunnen, et eelarve ja rahateema on kuidagi käest libisenud ja ma pole kindel, kas mul on hetkel täielik kontroll selle üle. Samas ei suuda ma hetkel ka leida ressursse, et sellega taas tõsisemalt tegeleda ja ilmselt on see hetkel suur viga, sest mida täpsemalt oma rahaasjadel silma peal hoida, seda teadlikum oled, kust raha tuleb ja kuhu läheb.



Kuna veebruar on toidukuu, siis otsustasin kõik selle kuu toidukulud vähemalt kirja panna. Peale seda, kui muutsime oma menüüd tervislikumaks, tõstsin teadlikult nädala toiduraha kuni 100 euroni, et saaksin kõike menüüks vajalikku osta. Võtan raha kahes osas välja. Enamasti juurde pole pidanud lisama ning mõni nädal oleme näiteks 80-85 euroga hakkama saanud, sest tasapisi on tekkinud varud kallimatest toiduainetest (oliiviõli, täisteramakaronid, riisinuudlid, kaerajahu jms).
Minu poes käimised on olnud väga kaootilised. Mõni nädal teen korraliku menüü (3-4 päeva kaupa) ning ostan vajaliku kraami valmis, kuid vahel ostan suvalist materjali kokku, et ehk midagi ikka sellest valmis nuputan.
Nii on juhtunud, et ostan kaks piima ja avastan kodus, et kapis on niigi juba 3 piima, mis ma üleeile ostsin, samas on juust täiesti otsas. Ühesõnaga on mul hetkel kena kaos tekkinud.

See nädal püüan hakkama saada kahe poeskäiguga ja kasutada võimalikult ära kõike seda, mis mul juba kappi varutud on.

Sularahaga arveldamise kohta leidsin superlaheda video - taas Ramsey videote seast.



Põhimõtteliselt on siin 2 head mõtet:
1. Mida raskem on sul osta ehk mida suurema pingutuse pead sa ostmiseks tegema, seda suurema tõenäosusega sa ei osta. Mõni inimene lahkub näiteks järjekorrast, sest see nõuab pingutust.
2. Sularahas maksmine "teeb haiget", sest sa jääd millestki ilma, kuid kaardiga makstes sa ei tunne seda.
Raha on vahetuskaup. Sina annad raha ja saad vastu mingi asja. Sa tajud seda vahetust selgemalt. Samas kaardiga makstes saad sa kaardi alati tagasi :D. Ajule jääb mulje, et sa annad neile tüki plastikut, kuid nad annavad su plastiku tagasi ning saad ka asja. Seega vahetust ei toimu.
Sularahas arveldades oled sa teadlikum oma kulutustest. Seetõttu eelistan minagi maksta toidu eest aina enam sularahas, kuigi aegajalt on mul sellega segadusi. Näiteks külakost ei ole arvestatud minu nädala söögiraha sisse, kas maksta see siiski sularahas ning võtta sama summa juurde või maksta kaardiga, sest see läheb nö külaskäikude/meelelahutuse realt. Siiani olen oma mugavusest maksnud kaardiga, kuid samas tundub see mulle endale veidi petukas.

Millegipärast on veebruarist saanud taas autoremondikuu. Eile lendas mu autol suure pauguga vedru pooleks, õnneks ta midagi ära ei lõhkunud ja saime ka koheselt uued vedrud ostetud ning isegi ära vahetatud, sest autot on ju iga päev vaja. Kulu sellele oli peaaegu ühe nädala söögiraha. Samas on mul nüüd  ju SOSfond, millest näpistasin 50 eurot, et kuu eelarvet mitte liiga lõhki ajada.
Kuu lõpus saabub taas tuludeklaratsioon eks siis panen sellest taas tagasi ja loodetavasti saan fondi suurendada 500 euroni, sest nii on turvalisem. Kui varem oleks selline äkiline väljaminek tekitanud minus suurt nördimust, siis nüüd sain võtta ikka märksa rahulikumalt, sest mul on selleks raha olemas ja ma ei pea minema näiteks krediitkaardi kallale.

Alustasime vaikselt ka oma saunaehitust. Ostsime ära kogu soojustusmaterjali, selleks leidsime odavaima variandi Ehituskaup24 ehituspoest. Valmis juba esimene vahesein ja mehe remondifondist plaanime osta ära ühe akna, mis tuleb eesruumile. Kuna me saame teha mõõdu akna järgi, siis tellime aknafirmast seismajäänud valmisakna, Soovist jms pole me enam-vähem sobivat kahjuks hetkel leidnud, muidu tuleks ilmselt veelgi soodsam.

Selle kuu "osta midagi endale" on mul juba valmis mõeldud, kuid hetkel jälgin pingsalt oma väljaminekuid ja enne kuu lõppu ilmselt ostu ei soorita.

Juba vaikselt kevade ootuses
Elli



















Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Mida sa edasi tegema hakkad?

See on küsimus, mida kuulen iga kord, kui kodust nina välja pistan. "Ma veel päris täpselt ei tea" - on minu vastus. See tundub nii mõnelegi ehmatav, et kuidas nii saab.  Kõigepealt pean ma puhkama. Nagu päris päriselt tegelema asjadega, mis lõõgastavad, teevad rõõmu ning annavad vaimule täieliku puhkuse. Ma olen end ühest kohast vabaks võtnud ja mul oleks võimalus kohe tormata uutesse seiklustesse, kuid ma tean, et mu vaim vajab restarti.  Kes mulle instagramis kaasa elavad, need võibolla märkasid ka storysid, kus ühel hetkel rõõmustasin saabunud vabaduse üle ja juba järgmisel hetkel oli mu rõõm asendunud masendusega, sest üks kohustus, mis nõuab mitmeid tunde pingutust, kukkus kolinal kaela. Ja nii ma siin ootan ikka veel, et oleksin ükskord ometigi vaba ja saaksin nautida suve ja oma kodus toimetamist või ka veidi ringi reisimist.  Reisimisega seoses juhtus kogemata nii, et mu reisifond sai kiiremini täis, kui oleksin osanud oodatagi. Sain veel viimased lisatasud kätte ja

PAUS või siiski selle peatüki lõpp

Tunnen, et olen selle loo alguse Ellist nii kaugele liikunud, et see poleks nagu enam minu lugu. Seepärast ei leia ka enam piisavalt motivatsiooni, et siia midagi kirjutada.  Minu elus on hetkel lehe keeramise hetk ning sooviksin alustada uut peatükki võimalikult puhtalt lehelt. Loomulikult liiguvad sellesse kaasa eelmistest peatükkides õpitud tarkused, kuid see on ikkagi täiesti uus ja juba hoopis teine lugu.  Kui sattusid siia, sest soovid teada, kust või kuidas ühte rahatarkuse teekonda alustada, siis palun liigu selle blogi algusesse ning loe läbi 2019a postitused. Loodetavasti saad sealt indu, et ka ise väikeste sammudega alustada.  Kui soovid aga minu praegustest tegemistest veidi rohkem teada saada, siis oled oodatud jälgima mind instagrammi: elli_the_saver kontole. Rahatargemat teekonda soovides Elli Teel järgmise käänakuni :) 
Tere! Mina olen Elli. Olen neljakümnendates kahe toreda teismeeas kuti ema ja ühe toreda mehe naine. Meie peres on ka kaks vahvat neljajalgset, kes vajavad süüa ja suurel hulgal tähelepanu. Ma elan Lõuna-Eestis ühes väikeses külakeses. Oma maja saime alles mõned aastad tagasi. Meie elu sõltub täielikult isiklikust transpordist, seetõttu on meie peres kaks autot (vanuses 10+ aastat). Nüüd siis põhilise juurde. Olen jälginud huviga facebookis Kogumispäeviku tegemisi ja mul on tunne, et mul on väga palju õppida, et saada rahatargaks. Minu lapsepõlves oli raha alati vähe. Enne palgapäeva oli vanematel rahad tihtipeale täiesti otsas. Pidime mõned aastad üle elama aja, kui üks vanematest oli töötu. Sõime siis põhiliselt kartulit, piima ja muna, mis tulid sel ajal oma põllult-laudast. Uusi asju osteti harva, riided tulid enamasti taaskasutusest või tuttavatelt. Mul on tunne, et minu sees on uskumused, et raha ongi alati vähe või puudu. Vaatamata nendele uskumustele, mis lapseeast kaasa o