Otse põhisisu juurde

Varu enne maru

 Tõstatasin Kogumispäevikus küsimuse, et kuidas tuleksid pered toime, kui nad ei saaks nädal aega poodi minna. Meil ei ole väga suuri varusid. Kuna mul see aasta aiapidamine kohe eriti unstu läks, siis on mul sisse tehtud vaid mõned moosid, kukeseened ja hiljuti sai ostetud üks kõrvits ning tehtud sellest marinaadis kõrvitsat. 

Kui me ei saaks nädal aega poodi minna, siis oleks meie põhitoiduks kartul kümnes eri versioonis. Ma ei ole hetkel varunud suuremaid koguseid kuivaineid. Momendil on kapis kilo riisi, tatart mingi 200g, kaerahelbeid, kruupi, 2kg nisujahu ja veidi muid jahusid. Pudruhelbeid on alati kolm-neli poolikut pakki. 

Lihakraami ostan jooksvalt. Sügavkülm on mul suht väike ja see on hetkel suures osas täidetud suvel kogutud marjadega. Mulle tundub, et külmiku tihendid on hakanud läbi laskma, sest sügavkülma on tekkinud viimasel ajal rohkem jääd. Külmkapi välja vahetamine on mul plaanitud uue aasta esimesse kvartalisse, kuid võibolla tuleb see ost juba varem teha. Selleks, et meil oleks võimalik suuremaid varusid tekitada, peaks mõtlema ka lähiajal sügavkülmiku ostmisele. 

Millest siis saaksin hetkel veel süüa teha? Sügavkülmikus on paar tükki kanafileed, üks lihatükk, veidi kamaraid (kogun neid kapsa ja mulgipudru jaoks), 3 pakki köögiviljasegusid ja 1,5 pakki herneid. Marju ja toormoose ei hakka ma ette lugema, sest põhitoiduks need ju ei sobi. Igatahes peaks kõigile ilmselge olema, et väga pikalt ma selle varuga hakkama ei saaks. Konserve, purgisuppe jms meil üldjuhul varutud ei ole. Eile ostsin igaksjuhuks 2 purki purustatud tomateid. 

Seetõttu on hakanud mu peas idanema plaan tekitada suuremad tagavarad, et saaks veelgi harvem poes käia ning et ei oleks sellist tunnet, et kohe kohe on tulemas näljahäda. Praegu käime poes paar-kolm korda nädalas, sest enamasti vajab piim ning võileivakraam täiendamist. 

Mida oleks vaja lähimal ajal kindlasti varuda?

- Mõned konservid ja purgisupid. Kuigi me ei ole erilised konservide sööjad. Nt tuunikala söön mina ainsana, konservliha pole ma aastaid ostnud. Üks võimalus oleks ju osta suurem kogus sealiha ja panna see ise purki, sest rümpadena on lihakilo vaid 2.70 ja siis jääks sellest üle ka supikondi materjali. Seda purgiliha oleks siis hea igasugu toitude sisse lisada. 

- Sügavkülmikus võiks olla mõni kilo liha, hakkliha, kanafileed ja kanakintse.  Võibolla isegi veidi kala. 

- Kuivainetest peaks varuma mitu pakki riisi, tatart, makarone ja jahu (igat vähemalt 5kg).

- Tomatipasta ja tükeldatud tomat. 

- Tetrapakendis koor ja piim. Olen aegajalt Maximast ostnud vahukoort, mis säilib mitu kuud, kuid momendil on kõik pakid otsas. 

- Või ja õli. Või puhul jälgin alati soodushindasid, kuid enamasti ostan korraga paki või kaks. Tegelikult säilib või ju hästi ning miks mitte osta teda siis juba 4-5 pakki. Õli kulub meil ühes kuus vähemalt 1l, võibolla isegi veidi rohkem ning ideaalis võiks olla mul kodus olukord, kus 2l on alati tagavaras. 

- Külmutatud köögiviljad või osta mõni kilo köögivilju ja teha need ise purki. Nägin just täna marineeritud punapeedi retsepti ja mõtlesin, et see oleks ju päris hea idee panna peet purki, et oleks kiiruga midagi salatilist prae kõrvale võtta. 

- Tualettpaberit olen viimasel ajal ostnud 24-rullise pakina, kuid momendil on see otsa saanud ja vajab täiendamist. Pesuained on suht otsakorral. 

- Tikud ja sool. Me pole neli aastat tikke ostnud, sest meie maja eelmisel peremehel oli suur tikkude tagavara, kuid nüüd on see otsa lõppemas. 


- koertekonservid ja krõbinad. Eile ostsin juba detsembrikuu varu valmis. Kui midagi kuskil hea hinnaga silma jääb, siis täiendan jooksvalt. 

Seega on mul plaan teha uue kuu alguses üks suurem ostlemine, et olla igasugusteks ootamatusteks paremini valmistunud. 


Planeerija

Elli

Väljakutse rahapurki on lisandunud mõned eurod. Hetkeseis: 42.- Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Säästufondid

 Olen juba mõnda aega tahtnud kirjutada minu jaoks väga hästi toiminud süsteemist, mis aitas mind välja palgapäevast palgapäevani hädavaevu toime tulemise nõiaringist. Tänu ümbrikumeetodile olid minu eelarves olevad kategooriad jagatud reaalseteks rahaümbrikuteks. Iga kuu lisasin sinna mingi summa ning kuu lõpus sain otsustada, kas panen selle summa suuremasse säästu või jätan samasse ümbrikusse/kategooriasse alles.  Mul hakkasid selviisil tekkima tasapisi igas kategoorias minisäästud (neid nimetatakse ka sinking funds).  Tänu sellele jäin ma iga kuu paremini eelarvesse ning samas hakkasid tekkima väikesed lisasäästud.  Näiteks riiete kategooriasse lisan ma enamasti 30-50 eurot. Seega võis paari-kolme kuuga sellesse kategooriasse koguneda juba ligi 100€. Kui samal ajal hoida pilku peal oma garderoobil ning jalatsite riiulil, saab kenasti teha plaane, millal ja milleks see raha kulutada. Mina kulutasin sel kevadel lapse lõpupeoks kleidi ja uute jalanõude ostmiseks. Kui on teada, et mõni

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg

Pealkirjata lugu :D

 September sai läbi ja suur oli minu üllatus, kui lõpetasin selle 341 euroga pangaarvel. Tegelikult oli vaba kuluraha alles isegi 371€, sest rahakotis oli veel alles 30€ toiduraha.  Ära said ju peetud kõik sünnipäevad. Pulmast pidin küll haiguse tõttu loobuma, kuid kingitus ootab pruutpaariga kokku saamist. Eelarvesse ei olnud arvestatud raha, mis kulus ravimitele, kuid ilmselt samal ajal tuli kokkuhoid kütusekuludelt, sest ma ei sõitnud kaks nädalat eriti kuhugi. Kuna mulle tundus kuu alguses kõike nii palju ja raha peale puhkust pigem väga täpselt, siis olen igatahes ise küll väga üllatunud.  Me siin saime vahepeal taas koroonaga pihta. Muidu polnudki seekord väga hull, kuid mul oli probleeme, et köha lahtisemaks saada. Jõin aga meega teed, sõin igasugu tablette sisse, aurutasin ja tegin sinepi ja meeplaastreid. Lõpuks oli kõige suuremaks abimeheks ikkagi saun. Aururohke leil ning ma ei tea, kas see ka aitas, aga igatahes hõõrusin end igaks juhuks ka veidi soolaga kokku.  Kes nüüd mi