Otse põhisisu juurde

Rahaasjadest rääkimine


Kas rahast peaks rääkima? Kui palju peaks rahast rääkima? Kellega võiks rahast rääkida ning kellega mitte? Kui isiklik asi on ikkagi rahateema? Mina olen siin püüdnud ikka mõned numbrid ka letti lüüa, et oleks mingigi aimdus, milliste summadega me igakuiselt hakkama peame saama, et oleks võimalik veidigi võrrelda, et kus mu lugejad võrreldes meie perega siis asuvad. 

Rahatarkust ei ole mitte kunagi liiga palju :) 

Kogumispäeviku aastal oli mul mõnikord hea meelgi, et paljud pered ei suuda end meie teemadega samastada, sest tundus, et neil on kõik palju paremini. Samad tunded ja mõtted ka minu blogi jälgijate osas. Näen ju statistikast, et mõni sipsab korraks mõnele jutule ning ilmselt tunneb, et see pole tema jaoks, kuid aegajalt võtab keegi kogu blogi lugemise ette ning loodan, et ta lahkub siit mingi mõttega....kas siis sellega, et "huuuhhhh!!!, meil on ikka palju parem" või "ohh, mis tal viga rääkida!" võibolla aga hoopis väikese tõukega, et "kui nemad said sellises olukorras hakkama, siis saame meie ammugi, mis siin ikka viriseda" või siis "oi, kui sarnane olukord". :) ....ahjaa see jäi lisamata "on ikka segane" :D Minu suur lemmik D. Ramsey ütleb ka, et need inimesed, kes oma rahaasju korda seavad on "imelikud inimesed" võibolla oleks isegi eesti keeles õigem tõlkida "veidrikud" (weird people). 

Seega on minu blogi jälgijatel võrdlemisi hea ülevaade meie rahaasjadest. Minu arvates peaks neist üldse palju rohkem rääkima ning kindlasti mitte sellest vaatenurgast, et raha on alati vähe ning raha ei kasva puu otsas, vaid just nii, et kuidas paremini ja mõistlikumalt oma rahaasju planeerida. 

Oma lastega räägin aina tihemini rahaasjadest. Mul on hea meel, et mu vanem laps on arukas planeerija. Ta on loonud juba oma Exceli ning meil on mõnikord vägagi huvitavad arutelud. Mõnes kohas on tema mõttemaailm juba minu omast eest. 

Kuid olen juba mõnda aega hädas oma esivanemaga, kes on täiesti veendunud, et pensionisüsteem kukub kokku ning raha ei tohi pangas hoida. Julgesin sügisel mainida, et meie jätsime oma sambad kasvama ning siis ma hakkasin saama.....Jäin oma argumentidega ikka täiega hätta. Lõpetasime vestluse sellega, et minu raha ja ise tean, mis sellega teen, kuid kahjuks sellega see lugu ei lõppenud. Nüüd pean ma igal meie kohtumisel kuulma, kui halvad on pangad, kuidas siis, kui mina laps olin, siis kindlustussummad nulliti ära, kuidas vanaisa sunniti laenu kiiremini ära maksma jne Tema soovitus on siis võtta see raha välja ning maksta sellega kodulaenu vähemaks ja siin ei aita selgitused, et see on ju ebamõistlik maksta 20% tulumaksu ning siis väikese intressiga laen sellega ära maksta.

"Mis ikka saab, kui te sellest rahast ilma jääte?"

"Aga, kui ei jää? Siis on mul ju väike lisa oma pensionile. "

"Aga praegu on kriis ja see süsteem kukub niikuinii kokku. Sa võid sellest rahast ilma jääda"

 "Jah, ma tean, ja olen selle võimalusega arvestanud"

"Siis ma ei saa enam midagi aru!"

Vaikus

"Marilyn Kerro ütles ka, et võlgu hakatakse kevadel tagasi nõudma."

"Mis kasu saab pank sellest, kui ta minult laenu kiiremini tagasi nõuab?"

"Ma ei tea, aga vanaisal nõuti kõik rahad aastaga tagasi ja ta oleks võinud kodust ilma jääda. Ta ikka ütles, et laenud on ikka nii pahad ja neid ei tohiks võtta."

jnejnejne

Täielik terror. Mina aruka inimesena võiksin muidugi selle vestluse kiiremini lõpetada ja öelda, et ma ei aruta seda teemat, sest ma olen oma otsuse teinud, kuid lähen alati ikkagi nii põlema. Ma ju tean, et ma võin sellest rahast ilma jääda, kuid kui ma ei proovi, siis ma ei saagi kunagi teada. Pigem on minu mure see, et seda ongi ju vähe ning pigem tuleks mõelda, kuidas oma pensionipõlve veelgi enam kindlustada ning seetõttu sooviksin vähemalt III sambagi täis panna. 

Kui me elame pidevas hirmus, mis saab, siis ei saagi ju elada. 

See on viinud mind aga mõtiskluseni, kuidas me rahast mõtleme ning kuidas rahasse suhtume. Lappasin oma rahatarkuste vihikut, kuhu ma igasugu tekkinud mõtteid oma teekonna alguses kogusin ning avastasin sealt ühe pikaajalise eesmärgina, et 2028a võiks mu arvel olla 10 000 eurot. Sel hetkel tundus see minu jaoks üüratu summa, sest mul polnud veel tuhandet eurotki arvel. Kui ma oma praegust pangaarvet vaatan, siis arvan, et see tulemus võiks tulla palju kiiremini. Iseasi, kas selviisil sellise summa hoidmine oma arvel on mõistlik. 

Nagu ma oma esimestes postitusteski kirjutasin, siis kogu minu mõtlemine oli vaene. Mina ei saa ja minul ei ole võimalik ja meil ei ole millekski raha.....Oma kallist kaasat pean veel praegugi sellest maailmast välja nügima, sest kuigi meie seis on palju paremaks läinud, siis tema tunneb aegajalt ikka veel, et võiks ju olla rohkem ning kiiremini. Hädaldamine ja enda ohvrina nägemine on kõige kindlam viis end jätkuvalt kitsikuses edasi hoida, sest sa ei tee mitte midagi selleks, et olukord paraneks.

Kui kogu sellele teekonnale nüüd tagantjärele vaadata, siis põhiline edu võti oli konkreetsed eesmärgid ning plaan, kuidas neid täita ja selle plaani täitmine samm-haaval. 

...ja ma saan täna oma auto remondist kätte ja see esialgu hinnaks öeldud veidi üle 200 eurot remonti tundus mulle mõistlik, kuid siis lasin ühe töö veel lisaks teha ja lõpetasin üle 300-eurose arvega. Kuigi on kuu lõpp, siis õnneks on mul taas see raha täiesti olemas. Lähen ja viibutan kaarti ja sõidan korras autoga koju. Nii hea tunne. 

Veidrik 

Elli

Kommentaarid

 1. Ma olen ka mitu korda Sinu vanu postitusi lappanud ja alati imestan, et millisest seisust Sa välja oled tulnud- see teekond on olnud väga pikk ja raske. Ei võrdle, ei hinda, vaid imetlen!
  Ja siis tahan sama tubli olla :)
  Veidrik :)

  VastaKustuta
 2. Minu arust on Sinu blogi palju motiveerivam kui mõned sellised, kus tulemused on nö. "tavainimese" mõõtmetest liiga kaugele kasvanud:) Jah, mu enda olukord on hetkel parem kui Sul, aga samas mäletan hästi neid aegu, kui autolaenu sain tänu inimlikule ülemusele tööpaigast, sest pank nii vaeseid jutule ei võtnud ja et esimene auto oli parsa, mille eest 2 aastat tasuta lisatööd tegin. Juba see, et Sa laenude osas üsna peatselt oled miinusest nulli jõudnud ehket laenuvaba ( eluasemelaen ei loe, kahju, et Su esivanem seda ei mõista) on suuuuur asi! Ja see, et kuu lõpus rahakott tühi pole, on oskus!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, minu lugu on üks paljudest, mis ongi ju päriselu lood meie ümber.
   Ma olen juba maist saadik laenuvaba (va kodulaen) :) Nüüd saan vaid plussi suurendamisele keskenduda ehk sääste suurendada ning vajalikeks ostudeks raha koguda.

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Veidi hirmus on ka

 Head uut aastat!  Olen kaua vaikne olnud, sest detsember oli täiesti hullumeelne kuu töö vallas. Lisaks sellele jäin haigeks ja mu keha lausa nõuab juba ühte korralikku puhkust. Uskumatu, aga ma olen veel täitsa elus. Sel nädalal on vaja mõned sabad kokku tõmmata, mõned "päris" tööpäevad teha (jaanuaris vaid 4 päeva), ülejäänud aeg kodukontoris üks suurem kirjatükk veel enne lahkumist valmis kirjutada. Veebruaris on nii rahulik, et enamasti olen siis 2 nädalat puhanud.  ...ja siis (peaaegu) vaba.  Väike hirm kuulub vist protsessi juurde Kõik seavad uue aasta eesmärke, kuid mina tunnen, et pean end laskma vooluga kaasa viia. Pigem on olulisem tegevusplaan. Millal alustada ettevõtte loomisega? Kui kaua võiksin kodus olla ja plaani pidada? Kas proovida koheselt uues valdkonnas end sisse süüa või kõrvalt ikka praegust valdkonda jätkata?  Mulle on juba hakanud tööpakkumisi tulema ja olen hetkel EI öelnud. Pean end ise ka veidi hullumeelseks, et hetkel erinevatest pakkumistest kee

Pikk teekond iseendasse

 Lugesin eile üht rahapsühholoogiaga seotud raamatut, kus oli veidi kirjeldatud seda, et me kõik oleme sündinud mingisse kogukonda, kus on teatud uskumused raha kohta. Jah, me kõik ilmselt oleme kuulnud neid jutte, kuidas edukad inimesedki arutlevad, et meie kodus räägiti ka, et "raha ei kasva puu otsas" või "meil ei ole selleks raha" vms. Kuid eile seda peatükki lugedes tundus see mulle palju sügavam teema. Inimesed ei järgi niivõrd seda, mida kuulevad, vaid rohkem seda, mida on harjunud nägema ja kogema.  Seega, seal oli kirjas, et kui oled kogukonnas, kus on vähe edukaid inimesi, siis isegi, kui sa püüad sellest välja murda, siis on väga suur oht, et vajud harjumuspärastesse mustritesse tagasi. See tundub mulle kuidagi nii selge ja arusaadav, kuid ma ei suuda seda mõtet nii hästi sõnadesse panna. Isegi praegu, kui minus on eneseusk, et ma olen väärt paremat ja ma olen teel, et seda ka saavutada, siis mu iseenda sisekõne või "sõbralik" vestlus mõne lähed

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg