Otse põhisisu juurde

Rahatarkuse kuu tarkused

Jälgin siis juba teist kuud oma väljaminekuid äpi abil ja see on hetkel veel minu jaoks üks parajalt suur segadus. Mul on kogu aeg kuskil mingi raha üle ja ülevaade kategooriate kaupa on läinud kuidagi veidi lappama. Kui varem sain ma iga kuu iga kategooria puhul eraldi otsustada, mida ma selle kuu lõpus üle jäänud rahaga nüüd siis edasi teen, kas panen mõnda säästu või jätan järgmise kuu eelarvesse, siis nüüd, kui mul seda enam reaalse rahana ei ole ning kõik on ühes potis, on sellist otsustamist millegipärast keerulisem teha. Pean lihtsalt veidi selle koha läbi mõtlema ja endale sobiva süsteemi leiutama. 

Aegajalt on mul ka hirm, et äkki olen unustanud mõne väljamineku ikkagi kirja panemata. Ümbrikutega on ju see lugu, et sa lihtsalt ei saa kulutada üle, st seal on ju summa ees ning näed reaalselt, kui see on otsa saanud. Seepärast häirib mind väga mõtteviis, et igakuiselt pole oluline, kui palju sul mingis kategoorias üle läheb. Eelarve ei saa ju olla miinuses. Eriti oluline on palgapäevast-palgapäevani tsüklis olles jagada kõik tulud erinevate kulukategooriate vahel võimalikult täpselt ära. Kui mõnes kategoorias läheb üle, siis peab sul olema väga selge pilt, millisest kategooriast sa selle lisa võtad. Mina sain äpi puhul hea soovituse, et teha siis tasaarveldus või siis teine võimalus on, et suurendadki seda kategooriat, kus läks üle ja vähendad seda, millest võtsid. Ma tean, et YouNeedaBudget äpp teeks seda minu eest, kuid ma olen seda äppi proovinud kahel korral kasutada ja olen mõlemal korral suutnud kohe alguses midagi vussi keerata, nii et kõik on valesti ning parandada ka ei oska. 

Kuna märts on rahatarkuse kuu, siis olen püüdnud ka võimalikult palju tarkuseid juurde koguda. Nii kuulasin ära ma kolme rahatarkuse päeva (pigem õhtu) tarkused, mõned podcastid ja olen veidi ka lugenud (nt Koer nimega Money). 

Seoses sellega on loomulikult tekkinud ka palju uusi mõtteid. Üks mõte: Mis on säästmine? Kuidas säästa? 

Minul on oma isiklik väike kogemus, mille põhjal saan jagada vaid oma mõtteid. Tulles korraks eelneva juurde tagasi, siis mina arvan, et säästmine peaks algama ikkagi sellest, et me planeerime praegusel hetkel saadavad tulud võimalikult täpselt ära. Õpime mõtlema, millised on meie jaoks (häda)vajalikud kulud ning millistes kategooriates on võimalik vähem kulutada. Näiteks toidukuludelt on võimalik korralikult planeerides palju säästa, isegi toidukvaliteedis olulisel määral kaotamata (kodus tehtud soe toit ei ole ebatervislik, kui see on tehtud päris toorainetest, mitte poolfabrikaatidest). Kui me ei suuda hetkel teenitavast leida säästukohti ning leida võimalusi oma kulusid alla tuua, siis paraku ei pruugi lisateenimisest palju abi olla, sest ilmselt leiame me siis uusi kulutamise kohti. Seega soovitan mina alustada säästmist ikkagi kulude kokkuhoiust. Seejärel, kui ma tean, kui palju raha vajan igakuisteks kulutusteks ning kuidas püsida (enam-vähem) nende kulude piirides, tuleb hakata mõtlema, kuidas teenida lisa, et me saaks oma säästetavat summat tasapisi suurendama hakata. 

Teine oluline mõte, mis on veel podcaste kuulates tekkinud. Äppidel on võimalus ühendada neid pangaga, mis sinu eest töö nö ära teeb. Lisaks sellele on pankadel oma eelarvesüsteemid ning näiteks sellised programmid nagu MyFinancier. 

Mina ei ühendanud oma äppi väga kindlal põhjusel pangaga. Esiteks arveldan ma ju osaliselt ikka veel sularahas ning teiseks leian ma, et väga oluline on ise läbi kirjutada, kui palju raha mul siis täna kulus, sest nii tekib endal palju selgem ülevaade. Eelkõige siis selles osas, et kui palju on mul veel raha alles, et ma suudaksin end paremini hoida eelarve piirides. See, kui ma kuu lõpus vaatan, et kuhu see raha kõik nüüd läks, ei aita mind nii palju. Kuu jooksul pidevalt silma peal hoides, saan vajadusel juba õigeaegselt teha oma eelarves muudatusi. Näiteks, kui tuleb mingi äkiline väljaminek, siis saan vaadata, kust või kuidas ma selle rahaliselt katan. Kui teie arvel on nii palju raha, et te enam ise ka väga hästi ei tea, siis ilmselt pole see nii oluline :D Räägin siis ikka oma vaatenurgast, et kui oled alles rahaasjade korda seadmise teel, siis mida enam sa oma seisudest teadlik oled, seda parem sulle. 

Kuigi, nagu ma seda teemat alustasin, siis mul on taas väikesed segadused tekkinud, sest jälle on mul see tunne, et enne oli kõik puudu ja nüüd on kõik üle. :D 

See uudis ka veel, et mul on nüüd täitsa isiklik Bugatti. Kui ma oma nooremale lapsele sellest rääkisin, siis ütles ta sellepeale: "Nojah, see on ka ainuke Bugatti, mida sa endale lubada saad." Nimelt ostsin endale korraliku seljakoti, sest olen viimasel ajal pidanud pikemaid vahemaid läbima ning käekott hakkas liigselt seljale ja õlale. 

....ja ma ei saa ise ka veel päris hästi, kuidas see võimalik on, aga mul on autoraha koos...ja mitte 3000+ vana auto müügist saadav tulu, vaid juba enam, kui esialgne plaan ette nägi, ja vana auto on ju veel müümata. "Koer nimega Money" raamatus oli selle kohta öeldud midagi sellist, et külluse mõtteviis hakkab küllust ligi tõmbama vms. Uskumatu, aga tundub, et siiski tõsi. 

Ikka veidi häbelik, aga juba palju julgem 

Elli
PS. Olen otsustanud nii, et hakkan oma blogipostitusi avama algusest peale nädala kaupa. Kel huvi ja viitsimist, saavad siis hakata nendega tutvuma. 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Veidi hirmus on ka

 Head uut aastat!  Olen kaua vaikne olnud, sest detsember oli täiesti hullumeelne kuu töö vallas. Lisaks sellele jäin haigeks ja mu keha lausa nõuab juba ühte korralikku puhkust. Uskumatu, aga ma olen veel täitsa elus. Sel nädalal on vaja mõned sabad kokku tõmmata, mõned "päris" tööpäevad teha (jaanuaris vaid 4 päeva), ülejäänud aeg kodukontoris üks suurem kirjatükk veel enne lahkumist valmis kirjutada. Veebruaris on nii rahulik, et enamasti olen siis 2 nädalat puhanud.  ...ja siis (peaaegu) vaba.  Väike hirm kuulub vist protsessi juurde Kõik seavad uue aasta eesmärke, kuid mina tunnen, et pean end laskma vooluga kaasa viia. Pigem on olulisem tegevusplaan. Millal alustada ettevõtte loomisega? Kui kaua võiksin kodus olla ja plaani pidada? Kas proovida koheselt uues valdkonnas end sisse süüa või kõrvalt ikka praegust valdkonda jätkata?  Mulle on juba hakanud tööpakkumisi tulema ja olen hetkel EI öelnud. Pean end ise ka veidi hullumeelseks, et hetkel erinevatest pakkumistest kee

Pikk teekond iseendasse

 Lugesin eile üht rahapsühholoogiaga seotud raamatut, kus oli veidi kirjeldatud seda, et me kõik oleme sündinud mingisse kogukonda, kus on teatud uskumused raha kohta. Jah, me kõik ilmselt oleme kuulnud neid jutte, kuidas edukad inimesedki arutlevad, et meie kodus räägiti ka, et "raha ei kasva puu otsas" või "meil ei ole selleks raha" vms. Kuid eile seda peatükki lugedes tundus see mulle palju sügavam teema. Inimesed ei järgi niivõrd seda, mida kuulevad, vaid rohkem seda, mida on harjunud nägema ja kogema.  Seega, seal oli kirjas, et kui oled kogukonnas, kus on vähe edukaid inimesi, siis isegi, kui sa püüad sellest välja murda, siis on väga suur oht, et vajud harjumuspärastesse mustritesse tagasi. See tundub mulle kuidagi nii selge ja arusaadav, kuid ma ei suuda seda mõtet nii hästi sõnadesse panna. Isegi praegu, kui minus on eneseusk, et ma olen väärt paremat ja ma olen teel, et seda ka saavutada, siis mu iseenda sisekõne või "sõbralik" vestlus mõne lähed

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg