Otse põhisisu juurde

Säästa või mitte säästa?

Miks me üldse säästame? Kas kõik peaksid säästma? Kas kõik saavad säästa?
Need küsimused tekkisid, kui lugesin Delfist toredat lugu meie aktiivsest kogumispäeviklasest. Küsimusi ei tekitanud loomulikult lugu ise, vaid kommentaarid selle juures.

Kuulusin minagi ju sellesse klubisse, kes oli täiesti veendunud, et meie pere ei suuda midagi säästa, sest kuu lõpus jääb alati pigem puudu kui üle. Samas see pidev ebakindlus sundiski mind tegutsema. Ma ei taha olla hirmul, et mis saab siis kui...Soovin, et mu elus oleks stabiilsus ja kindlustunne, et ma saan hakkama. See ajendaski mind sel aastal end käsile võtma. Oma tuludele ja kuludele kriitiliselt peale vaatama ning tegema oma võimalustest lähtuvalt konkreetseid samme säästude suurendamiseks ning ka kohustuste vähendamiseks.

Allikas: Facebook


Kas kõik peaksid säästma? Eks see jääb igaühe otsustada. Kui pere sissetulek on tubli mõnituhat eurot (vähemalt 3000+ eurot) ja igakuised kohutused kuni 50% sellest, siis ilmselt ei juhtu sellest midagi väga hullu, kui pesumasin üles ütleb või laps oma telefoni katki kukutab, sest alati saab ju uue osta. Iseasi, kas see hea sissetulek jääb kestma ja kas inimesed soovivad end kindlustada nendeks juhtudeks, kui keegi peaks äkitselt pikemaajaliselt haigestuma, töö kaotama vms.
Väiksema sissetulekuga perekondadel on säästa tunduvalt keerulisem, kuid samas on just nemad haavatavamad, sest kui pole sääste, siis on iga suurem väljaminek "väike isiklik katastroof".
Seega on minu arust oluline just sellistel peredel kasvõi väga pisku kõrvale panna. Kui seda ei saa teha igakuisest sissetulekust, siis tasuks mõelda võimalusele, kuidas teenida säästetav raha. Tähtis on see, et see raha lähebki päriselt säästupuhvrisse, mitte poodi, näiteks selleks, et täna veidigi head ja paremat osta. Kui ma olen siiani oma sissetulekutega kuidagi toime tulnud, siis sama plaani jätkates saan ju ka edaspidi hakkama. Tähtis on hoida eesmärk silme ees. Nagu minul on seatud üheks (vahe)eesmärgiks hetkel siis 300-eurose säästupuhvri loomine. Kui säästusumma on väike (1-10 eurot), siis võiks seada vahe-eesmärgid. Kasvõi näiteks koguda aastaga 100 eurot, mida niisama kulutamiseks ei kasuta.

Meie peres oli masu ajal üks aasta, kus mees kaotas töö. Pidime neljaliikmelise perena toime tulema ühe palgaga, mis oli sel hetkel umbes 60% Eesti keskmisest palgast. Ma ei tea miks või kuidas, kuid hakkasin intuitiivselt iga kuu osa raha kõrvale panema ja siis ühel päeval oligi meil seda raha väga vaja. Olin selleks hetkeks suutnud koguda umbes 2/3 suuruse summa oma igakuisest palgast. Ma tõestasin iseendale, et see on ka kõige keerulisemas olukorras võimalik ja samas väga vajalik.

Mulle tundub, et me mõnikord tahamegi olla ohvrid ja siis on raske näha lahendusi. Kui mu tervis halvenes, siis nägin kõike läbi väga mustade prillide ja olin lootust kaotamas. Loomulikult pidingi sel perioodil esmalt vaid tervisele keskenduma, kuid rahatarkuse aastal tabasin end mingil hetkel mõttelt, et ma olin endale teadlikult valinud rolli - olla ohver ja kannataja. Sellises olukorras sa ei näe lahendusi ja keskendud vaid oma probleemile.
Allikas: Pinterest

Kui ma hakkasin oma rahaasjadel enam silma peal hoidma ja keskendusin eesmärkidele ning protsessile, kuidas oma eesmärke saavutada, siis märkasin mingil hetkel, et ma ei näegi meie olukorda nii lootusetuna. Kui ilmnes probleem, siis keskendusin selle lahendamisele. Tekkisid pisikesed edusammud ja need andsid julgust jätkata.

Seega soovin täna kõigile positiivsemat maailma!😊

Elli

PS. Ja, eks igaüks saab ise otsustada, kas säästmine muudab tema elus midagi paremaks.
Mina igatahes kavatsen jätkata 😇


Kommentaarid

  1. Tere Elli!

    Ma väga naudin sinu blogipostitusi ja sinu edusammude jälgimist. Ma siiralt sooviksin, et need delfi kommentaatorid, kellele sa oma tänases postituses viitad (ja kelle kommentaare on iga säästmis- ja investeerimisteemaliste artiklite all) jõuaksid sinu blogini. Ma usun, et sinu blogi kõnetaks väga suurt hulka Eesti rahvast ja võib-olla aitaks ka neil natuke teise nurga alt antud teemat näha.

    Igatahes, ma soovin sulle ja sinu perele südamest kõike head ja edu säästmisel. Pane täiega edasi!

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Säästufondid

 Olen juba mõnda aega tahtnud kirjutada minu jaoks väga hästi toiminud süsteemist, mis aitas mind välja palgapäevast palgapäevani hädavaevu toime tulemise nõiaringist. Tänu ümbrikumeetodile olid minu eelarves olevad kategooriad jagatud reaalseteks rahaümbrikuteks. Iga kuu lisasin sinna mingi summa ning kuu lõpus sain otsustada, kas panen selle summa suuremasse säästu või jätan samasse ümbrikusse/kategooriasse alles.  Mul hakkasid selviisil tekkima tasapisi igas kategoorias minisäästud (neid nimetatakse ka sinking funds).  Tänu sellele jäin ma iga kuu paremini eelarvesse ning samas hakkasid tekkima väikesed lisasäästud.  Näiteks riiete kategooriasse lisan ma enamasti 30-50 eurot. Seega võis paari-kolme kuuga sellesse kategooriasse koguneda juba ligi 100€. Kui samal ajal hoida pilku peal oma garderoobil ning jalatsite riiulil, saab kenasti teha plaane, millal ja milleks see raha kulutada. Mina kulutasin sel kevadel lapse lõpupeoks kleidi ja uute jalanõude ostmiseks. Kui on teada, et mõni

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg

Pealkirjata lugu :D

 September sai läbi ja suur oli minu üllatus, kui lõpetasin selle 341 euroga pangaarvel. Tegelikult oli vaba kuluraha alles isegi 371€, sest rahakotis oli veel alles 30€ toiduraha.  Ära said ju peetud kõik sünnipäevad. Pulmast pidin küll haiguse tõttu loobuma, kuid kingitus ootab pruutpaariga kokku saamist. Eelarvesse ei olnud arvestatud raha, mis kulus ravimitele, kuid ilmselt samal ajal tuli kokkuhoid kütusekuludelt, sest ma ei sõitnud kaks nädalat eriti kuhugi. Kuna mulle tundus kuu alguses kõike nii palju ja raha peale puhkust pigem väga täpselt, siis olen igatahes ise küll väga üllatunud.  Me siin saime vahepeal taas koroonaga pihta. Muidu polnudki seekord väga hull, kuid mul oli probleeme, et köha lahtisemaks saada. Jõin aga meega teed, sõin igasugu tablette sisse, aurutasin ja tegin sinepi ja meeplaastreid. Lõpuks oli kõige suuremaks abimeheks ikkagi saun. Aururohke leil ning ma ei tea, kas see ka aitas, aga igatahes hõõrusin end igaks juhuks ka veidi soolaga kokku.  Kes nüüd mi