Lõin siis eile kõik numbrid kokku ja vaatasin ümbrikud üle. Kui nüüd see vahejuhtum meie nunnuga välja arvata, siis jäin uskumatult kenasti eelarvesse ning mul jäi raha isegi üle. Tervelt 80 eurot oli veel ümbrikutes alles 😲
Allikas: Pinterest. S. Mintser |
Mida ma siis selle veidi üle poole kuuga teada sain? Esmalt sain väga hea ülevaate oma kuludest. Eelkõige said siis kõik arved sendi täpsusega üle vaadatud ja kirja pandud. Jaanuari arved olid kokku 530.31. Enamasti lisan sellele ka säästufondi, kuid nüüd on mul säästude kogumine eraldi rea peal.
Minu poolt kasutataval meetodil on mõned olulised tegevused, mis aitavad oma rahaasjadel paremini silma peal hoida.
- Kõigepealt teen ma kuu kalendris ülevaate oma kuu sissetulekutest ja väljaminekutest kuupäeva kaupa. Nii on mul parem ülevaade, kui palju mul mingil kuupäeval raha laekub ja mille jaoks ma seda siis kasutada saan. Näiteks on mul tavaks mehelt saadava rahaga enamus arveid tasuda ja kuna see läheb otse arvelt maha, siis ma neid summasid sularahas välja ei võta.
- Seejärel täidan ma eesoleva kuu kõik võimalikud kulud, säästusummad ning makstavate laenude summad. Püüan seda teha euro täpsusega ehk siis "give every dollar a job" põhimõttel. Osa raha võtan siis välja ja jaotan ära ümbrikute vahel.
Minu igapäevaste kulude kategooriad: toit, auto, riided, tervis ja ilu, koerad, majapidamiskulud, meelelahutus ja hobid, mööbel (minu selleaastane kodu värskendamise projekt) ning siis mingi summa igaksjuhuks. Viimast kasutasin eelmisel kuul koertega seotud kulude tasakaalustamiseks.
Kogumise kategooriad: sos-fond, külmkapp, koerte tervis, lõpupidu ja jõulud. Meelrahufond läheb otsekorraldusega.
- Iga päev kulutusi tehes kannan need kohe kaustikusse. Veidi häiriv on meie rahaga arveldades see, et meil algavad paberkupüürid ju alles viiest eurost ja siis ma ei taha neid münte ümbrikutesse tagasi panna. Seega toimub pidev ümardamine viie kaupa ja ma pole sellele probleemile veel väga head lahendust leidnud. The Budget Mum kogub münte eraldi, kuid ma olen hetkel tekkinud mündid jätnud rahakoti vahele.
Kui kuu läbi saab, siis tuleb kõik need arvud kokku lüüa kategooriate kaupa. Selleks, et see lihtsam oleks, tuleb kategooriad kuu jooksul märgistada ära erinevate markeritega. Pean tunnistama, et see kokkulöömise osa ei tulnud mul veel hästi välja. Vaatasin lihtsalt, kui palju ümbrikutes veel raha alles oli ja tegin selle põhjal kokkuvõtte.
- Kuu lõpus siis vaadatakse ümbrikud üle. Osadele kategooriatele jäetakse raha alles, sest mõnel teisel kuul võib ju rohkem kuluda. Näiteks on minul selleks meelelahutuse, tervise ja riiete ümbrikud. Teistest ümbrikutest võtsin üle jäänud raha välja ning sain oma sos-fondi juba 45 eurot tagasi maksta (välja sai võetud 150.-). Ma arvan, et see on päris hea tulemus.
- Üks naljakas tähelepanek. Ma ei suuda jälgida, kui palju mul igas ümbrikus eraldi veel raha alles on, st mul ei ole need numbrid kogu aeg peas ja nii ma isegi ei tea, kui palju mul raha on. 😃 Kui kõik oli arvel, siis oli kogu aeg see, et ah, mul on veel 100 eurot või 53 eurot vms ja siis kulutasin lähtuvalt sellele, kuid nüüd pean ma oma oste tegema palju teadlikumalt ja see nüanss meeldibki mulle antud süsteemi juures kõige enam.
- See probleem on küll, et ma pean alati poodidesse minnes teadma, milliseid ümbrikuid mul on vaja kaasa võtta. Leidsin sellele ka lahenduse. Mul on alati kaasas toidu- ja "igaksjuhuks" ümbrik ning kui ma pean viimasest veidi laenama, siis tõstan pärast õigest ümbrikust sinna raha tagasi.
Igatahes on mul nüüd veebruari kuuks tehtud juba eelarve ja kavatsen jätkata, sest see on küll võibolla veidi tüütu, aga samas ka huvitav ja isegi veidi lõbus. 😊 Selline loominguline lähenemine oma tuludele ja kuludele motiveerib mind rohkem neil silma peal hoidma.
Olen ka taas veidi rahatarkuseid kogunud (nt kuulanud investeerimisraadiot ning lugesin äsjailmunud Investorit).
Ümbrikumeetodist hetkel veidi lõbustatud
Elli
Kommentaarid
Postita kommentaar