Otse põhisisu juurde

"Ümbrikumeetod"

 Lõin siis eile kõik numbrid kokku ja vaatasin ümbrikud üle. Kui nüüd see vahejuhtum meie nunnuga välja arvata, siis jäin uskumatult kenasti eelarvesse ning mul jäi raha isegi üle. Tervelt 80 eurot oli veel ümbrikutes alles 😲 

Allikas: Pinterest. S. Mintser

Mida ma siis selle veidi üle poole kuuga teada sain? Esmalt sain väga hea ülevaate oma kuludest. Eelkõige said siis kõik arved sendi täpsusega üle vaadatud ja kirja pandud. Jaanuari arved olid kokku 530.31. Enamasti lisan sellele ka säästufondi, kuid nüüd on mul säästude kogumine eraldi rea peal. 

Minu poolt kasutataval meetodil on mõned olulised tegevused, mis aitavad oma rahaasjadel paremini silma peal hoida. 

- Kõigepealt teen ma kuu kalendris ülevaate oma kuu sissetulekutest ja väljaminekutest kuupäeva kaupa. Nii on mul parem ülevaade, kui palju mul mingil kuupäeval raha laekub ja mille jaoks ma seda siis kasutada saan. Näiteks on mul tavaks mehelt saadava rahaga enamus arveid tasuda ja kuna see läheb otse arvelt maha, siis ma neid summasid sularahas välja ei võta. 

Piltide kvaliteedile palun mitte liigset tähelepanu pöörata :P 

- Seejärel täidan ma eesoleva kuu kõik võimalikud kulud, säästusummad ning makstavate laenude summad. Püüan seda teha euro täpsusega ehk siis "give every dollar a job" põhimõttel. Osa raha võtan siis välja ja jaotan ära ümbrikute vahel. 

Minu igapäevaste kulude kategooriad: toit, auto, riided, tervis ja ilu, koerad, majapidamiskulud, meelelahutus ja hobid, mööbel (minu selleaastane kodu värskendamise projekt) ning siis mingi summa igaksjuhuks. Viimast kasutasin eelmisel kuul koertega seotud kulude tasakaalustamiseks. 

Kogumise kategooriad: sos-fond, külmkapp, koerte tervis, lõpupidu ja jõulud. Meelrahufond läheb otsekorraldusega. - Iga päev kulutusi tehes kannan need kohe kaustikusse. Veidi häiriv on meie rahaga arveldades see, et meil algavad paberkupüürid ju alles viiest eurost ja siis ma ei taha neid münte ümbrikutesse tagasi panna. Seega toimub pidev ümardamine viie kaupa ja ma pole sellele probleemile veel väga head lahendust leidnud. The Budget Mum kogub münte eraldi, kuid ma olen hetkel tekkinud mündid jätnud rahakoti vahele. 

Kui kuu läbi saab, siis tuleb kõik need arvud kokku lüüa kategooriate kaupa. Selleks, et see lihtsam oleks, tuleb kategooriad kuu jooksul märgistada ära erinevate markeritega. Pean tunnistama, et see kokkulöömise osa ei tulnud mul veel hästi välja. Vaatasin lihtsalt, kui palju ümbrikutes veel raha alles oli ja tegin selle põhjal kokkuvõtte. 

- Kuu lõpus siis vaadatakse ümbrikud üle. Osadele kategooriatele jäetakse raha alles, sest mõnel teisel kuul võib ju rohkem kuluda. Näiteks on minul selleks meelelahutuse, tervise ja riiete ümbrikud. Teistest ümbrikutest võtsin üle jäänud raha välja ning sain oma sos-fondi juba 45 eurot tagasi maksta (välja sai võetud 150.-). Ma arvan, et see on päris hea tulemus. 

- Üks naljakas tähelepanek. Ma ei suuda jälgida, kui palju mul igas ümbrikus eraldi veel raha alles on, st mul ei ole need numbrid kogu aeg peas ja nii ma isegi ei tea, kui palju mul raha on. 😃 Kui kõik oli arvel, siis oli kogu aeg see, et ah, mul on veel 100 eurot või 53 eurot vms ja siis kulutasin lähtuvalt sellele, kuid nüüd pean ma oma oste tegema palju teadlikumalt ja see nüanss meeldibki mulle antud süsteemi juures kõige enam. 

- See probleem on küll, et ma pean alati poodidesse minnes teadma, milliseid ümbrikuid mul on vaja kaasa võtta. Leidsin sellele ka lahenduse. Mul on alati kaasas toidu- ja "igaksjuhuks" ümbrik ning kui ma pean viimasest veidi laenama, siis tõstan pärast õigest ümbrikust sinna raha tagasi. 

Igatahes on mul nüüd veebruari kuuks tehtud juba eelarve ja kavatsen jätkata, sest see on küll võibolla veidi tüütu, aga samas ka huvitav ja isegi veidi lõbus. 😊 Selline loominguline lähenemine oma tuludele ja kuludele motiveerib mind rohkem neil silma peal hoidma. 

Olen ka taas veidi rahatarkuseid kogunud (nt kuulanud investeerimisraadiot ning lugesin äsjailmunud Investorit). 


Ümbrikumeetodist hetkel veidi lõbustatud

ElliKommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Veidi hirmus on ka

 Head uut aastat!  Olen kaua vaikne olnud, sest detsember oli täiesti hullumeelne kuu töö vallas. Lisaks sellele jäin haigeks ja mu keha lausa nõuab juba ühte korralikku puhkust. Uskumatu, aga ma olen veel täitsa elus. Sel nädalal on vaja mõned sabad kokku tõmmata, mõned "päris" tööpäevad teha (jaanuaris vaid 4 päeva), ülejäänud aeg kodukontoris üks suurem kirjatükk veel enne lahkumist valmis kirjutada. Veebruaris on nii rahulik, et enamasti olen siis 2 nädalat puhanud.  ...ja siis (peaaegu) vaba.  Väike hirm kuulub vist protsessi juurde Kõik seavad uue aasta eesmärke, kuid mina tunnen, et pean end laskma vooluga kaasa viia. Pigem on olulisem tegevusplaan. Millal alustada ettevõtte loomisega? Kui kaua võiksin kodus olla ja plaani pidada? Kas proovida koheselt uues valdkonnas end sisse süüa või kõrvalt ikka praegust valdkonda jätkata?  Mulle on juba hakanud tööpakkumisi tulema ja olen hetkel EI öelnud. Pean end ise ka veidi hullumeelseks, et hetkel erinevatest pakkumistest kee

Pikk teekond iseendasse

 Lugesin eile üht rahapsühholoogiaga seotud raamatut, kus oli veidi kirjeldatud seda, et me kõik oleme sündinud mingisse kogukonda, kus on teatud uskumused raha kohta. Jah, me kõik ilmselt oleme kuulnud neid jutte, kuidas edukad inimesedki arutlevad, et meie kodus räägiti ka, et "raha ei kasva puu otsas" või "meil ei ole selleks raha" vms. Kuid eile seda peatükki lugedes tundus see mulle palju sügavam teema. Inimesed ei järgi niivõrd seda, mida kuulevad, vaid rohkem seda, mida on harjunud nägema ja kogema.  Seega, seal oli kirjas, et kui oled kogukonnas, kus on vähe edukaid inimesi, siis isegi, kui sa püüad sellest välja murda, siis on väga suur oht, et vajud harjumuspärastesse mustritesse tagasi. See tundub mulle kuidagi nii selge ja arusaadav, kuid ma ei suuda seda mõtet nii hästi sõnadesse panna. Isegi praegu, kui minus on eneseusk, et ma olen väärt paremat ja ma olen teel, et seda ka saavutada, siis mu iseenda sisekõne või "sõbralik" vestlus mõne lähed

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg