Otse põhisisu juurde

Kui külalised tulevad...

 ....siis on see ju tore, kuid samas kaasneb sellega ka mingisugune kulu. Suvi on aeg, kus on palju erinevaid sündmuseid ning tihtipeale satub mõni hea tuttav või sugulane niisamagi läbi astuma. Kuidas siis nende olukordadega hakkama saada, kui sa pole endale tekitanud eelarverida - võõrustamine? Igatahes olen õppinud uues kodus pidevalt valmis olema selleks, et keegi võib läbi hüpata. 

Mõned üritused on ju ette teada. Näiteks planeerisin sel aastal lapse lõpupeo ca 20le inimesele. Selleks hakkasin juba jaanuarist raha 20-50 euro kaupa raha kõrvale panema. Söögi ja joogi eelarveks kujunes lõpuks 150 eurot ja see oli täiesti piisav. Seekord ei olnud mul piisavalt aega, et kõike ülimalt kokkuhoidlikult teha.  Ainuke suurem sääst oli ilmselt isetehtud šašlõkk. Alati lähevad hästi peale igasugused kerged näksid. Seega oli laual taas üks dipivaagen. Kulukamateks variantideks saab pidada valmis salati ja koogi ostmist. Seekord loobusin koogi tellimisest, sest isetehtud kodukoogid on üldjuhul veidi kallima kilohinnaga, kuigi need on üldjuhul maitsvamad, kui poekoogid. Seekord siis sai poest lihtsalt paar kilo napoleoni kooki ostetud ja see sobis ka hästi.  

Õhtu ise oli super. Me pole juba pikka aega nii palju naernud ja seekord sai isegi mõned laulud üles võetud. Pidu jätkus hilise õhtuni.

Suve jooksul tuleb ette ka mitmeid istumisi sõpradega. Eelmisel nädalalgi oli meil üks tore saunaõhtu. Praegu on esikohal muidugi grill. Ilmselt kõige soodsam on ise šašlõkki teha, kuid kui selleks liiga vähe aega, siis on järgmisel kohal lahtiselt müüdavad grilltooted või eriti soodsad pakkumised. Seekord siis sai Coopist grillvorste lambasooles ca 5 euro eest ning kanakintsuliha oli ka hea hinnaga. 

Isetehtud plaadikook tuleb ka üldjuhul soodsam, kui poest ostes. Hiljuti varusin koju mitu pakki juubelitordipulbrit hinnaga 0.89. Piisab vaid kahest tordipulbripakist ja värsketest marjadest ja ongi plaaditäis mõnusat magusat kohvi kõrvale pakkuda. Muffini- või pitsapulber sobib ka hästi selleks puhuks, kui keegi peaks äkki külla tulema.....või siis paar pakki võid, veidi jahu ja muna ja saab ka ise mõne taigna kokku keerata. Näiteks purukook või muretaignal kohupiimakook on alati kindla peale minek. 

Remondi ajal olid meil nii mõnedki talgud, mil oli vaja suurem hulk inimesi korralikult ära toita. Siis oli hea visata kartul ja näiteks kanakintsud ahju ja toitev ning maitsev suutäis oligi taas olemas. 😋Magustoiduks pannkoogid maasikamoosiga ja keegi ei nurisenud.

Kui ma oma säästuteekonda alustasin, siis olin selliste äkk-külaliste või ka spontaansete küllakutsetega võrdlemisi hädas, sest eelarve oli väga pingul ja ka 5 eurot eelarveväliseid kulutusi tundus üüratu kuluna. 

Meil on üks tore sõpruskond, kes iga paari kuu tagant kokku saab. Mingil hetkel oma säästuteekonda alustades mõtlesin, et ehk peaksime meie mõnda aega nendest kohtumistest loobuma, sest iga külaline võttis alati ka mingit suupoolist kaasa. Oleksime ju võinud lihtsalt öelda, et meil hetkel säästuaeg ja tuleme külakostita, kuid nii me ka ei tahtnud ja siis tuli veidi oma loovus tööle panna. Näiteks kiluvõileivad ei maksa palju, kuid kuna neid on tüütu teha, siis on see suupiste, mis alati lauale väga oodatud. Mõnikord sai kaasa tehtud purukook, kuhu läks soodsamat margariini, veidi jahu, suhkrut ning omatehtud moosi või siis küpsetasin paar plaaditäit muffineid sügavkülmast võetud marjadega. Dipivaagen: küüslauguleivad (ise tehtud), porgandi- ja kurgikangid ning hapukoorest tehtud dipikaste. Singirullid on isetehtuna ka tegelikult võrdlemisi mõistliku hinnaga. Viie euroga saab ikka väga suure portsu rulle. 

Seega ei tohiks raha nappus olla põhjuseks, et loobuda mõnusatest hetkedest koos heade sõpradega.

Puhkus ühes Eesti väikelinnas

Praegu mul mingeid erilisi uudiseid ei olegi. Võibolla ongi see ise uudis, et üle aastate on mul päriselt selline suvi, kus olen aja veidi enam maha võtnud ja lisa teenimise asemel hoopis kulutanud ja teinud juba mõned mõnusad tripid Eesti piires. Loomulikult on kõik kenasti eelarvesse arvestatud ja saan kõike seda süümepiinade vabalt ja raha pärast muretsemata nautida.😍 Nädalavahetusel on plaan minna ühele kontserdile ja võibolla teeme kogu perega veel ühe sõidu põhjarannikule. 

Puhkust ja alati head seltskonda nautiv
Elli 


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Säästufondid

 Olen juba mõnda aega tahtnud kirjutada minu jaoks väga hästi toiminud süsteemist, mis aitas mind välja palgapäevast palgapäevani hädavaevu toime tulemise nõiaringist. Tänu ümbrikumeetodile olid minu eelarves olevad kategooriad jagatud reaalseteks rahaümbrikuteks. Iga kuu lisasin sinna mingi summa ning kuu lõpus sain otsustada, kas panen selle summa suuremasse säästu või jätan samasse ümbrikusse/kategooriasse alles.  Mul hakkasid selviisil tekkima tasapisi igas kategoorias minisäästud (neid nimetatakse ka sinking funds).  Tänu sellele jäin ma iga kuu paremini eelarvesse ning samas hakkasid tekkima väikesed lisasäästud.  Näiteks riiete kategooriasse lisan ma enamasti 30-50 eurot. Seega võis paari-kolme kuuga sellesse kategooriasse koguneda juba ligi 100€. Kui samal ajal hoida pilku peal oma garderoobil ning jalatsite riiulil, saab kenasti teha plaane, millal ja milleks see raha kulutada. Mina kulutasin sel kevadel lapse lõpupeoks kleidi ja uute jalanõude ostmiseks. Kui on teada, et mõni

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg

Pealkirjata lugu :D

 September sai läbi ja suur oli minu üllatus, kui lõpetasin selle 341 euroga pangaarvel. Tegelikult oli vaba kuluraha alles isegi 371€, sest rahakotis oli veel alles 30€ toiduraha.  Ära said ju peetud kõik sünnipäevad. Pulmast pidin küll haiguse tõttu loobuma, kuid kingitus ootab pruutpaariga kokku saamist. Eelarvesse ei olnud arvestatud raha, mis kulus ravimitele, kuid ilmselt samal ajal tuli kokkuhoid kütusekuludelt, sest ma ei sõitnud kaks nädalat eriti kuhugi. Kuna mulle tundus kuu alguses kõike nii palju ja raha peale puhkust pigem väga täpselt, siis olen igatahes ise küll väga üllatunud.  Me siin saime vahepeal taas koroonaga pihta. Muidu polnudki seekord väga hull, kuid mul oli probleeme, et köha lahtisemaks saada. Jõin aga meega teed, sõin igasugu tablette sisse, aurutasin ja tegin sinepi ja meeplaastreid. Lõpuks oli kõige suuremaks abimeheks ikkagi saun. Aururohke leil ning ma ei tea, kas see ka aitas, aga igatahes hõõrusin end igaks juhuks ka veidi soolaga kokku.  Kes nüüd mi