Otse põhisisu juurde

Tuli tali

 Maaelus tähendab talv rohket kütmist, hommikust autode soojendamist. Viimasel hommikul oli tegu, et autosid käimagi saada, sest meil oli -26 kraadi. Üks auto ongi hetkel rivist väljas. Õnneks seekord mitte minu oma. Kuna ma töötan peamiselt kodust, siis on minu auto praegu siis asendusautona kasutuses ja mina siin "lumevangis".

Lugesin jälle kuskil nupukest seadusemuudatustest, et riik plaanib ikka autoomanikele igasugu makse kehtestama hakata ja see tundub nii ebaõiglane, kui sa elad piirkonnas, kus liigub vaid 1x päevas buss ning seegi vales suunas ning ligi 3km kaugusel siis saab kuni kolme bussiga liikuda juba õiges suunas, kuid kellaajad ei ole alati meile sobivad ning tihtipeale juhtub nii, et buss on juba täis ja sind lihtsalt ei võeta peale. Kui meie asulast läheks vähemalt hommikulgi buss õiges suunas ja õhtul tooks tagasi ning seda tasuta, siis ma meelsasti astuksin pigem sooja bussi, kui mässaksin siin hommikul erinevate juhtmetega, et autot käivitumiseks valmis seada. Minu jaoks on see maaelu sihipärane väljasuretamine. Meie asulas ei ole juba praegu peale meie ühtegi lastega peret. Enamus maju seisab talvel tühjalt, nendes majades, millel korstnast veel suitsu tuleb, on valdavalt pensionärid, kes veel siia jäänud. Kuid tegu on maailma kõige ilusama kohaga minu jaoks ja ma ei läheks siit mitte kuhugi, kui kõik just liiga keeruliseks ja kulukaks ei lähe. 

Jumal tänatud, et meil elektripakett praegu fikseeritud on. Saame kuni uue aasta septembri lõpuni veel vana hinnaga elektrit (päevane veidi alla 6 sendi ning öine 4 senti). Kui võrgutasusid alandati, siis läks meil elekter hoopis veidi odavamaks. Mu ema helistas ühel päeval kerges paanikas, et talt on vist elektrit varastatud, sest peale naabrimehe surma on arve väiksem. Pidin teda siis rahustama, et tegu on hoopis võrgutasude alandamisega. 

Külm on meie elu ka muul moel mõjutanud. Mul ei ole korralikku keldrit ja hoian kõiki hoidiseid ühes kõrvalhoones. Eile pidin tuppa tooma kõik hoidised, millest mõned olid juba kergelt jäätunud. Õnneks maitseb sügavkülmutatud ning seejärel üles sulanud marineeritud kurk sama hästi kui tavaline.  Tundus nagu natuke krõmpsumgi. Söögiteemal veel, valmistun juba vaikselt jõuludeks. Panin nädalavahetusel kõrvitsa purki ja kavatsen täna-homme piparkoogitaigna valmis segada.  

Täitsa talv

Jõulud tulevad sel aastal tänu väikesele lisapuhvrile palju stressivabamalt. Suurem osa kingitusi on juba ostetud. Me ei pidanud seekord ootama palgapäeva enne jõule. Paar üllatuskinki ootab veel veidi täiendust ning posti panemist. Jõuluümbrikusse jäi veel ligi 100 eurot söögi jaoks. Sel aastal kogunevad mõned lähedased jõululaupäeval meie laua taha ning teised pered toovad ka kindlasti midagi omaltpoolt kaasa. Seega tundub mulle see 100 eurot väga suur summa. 

Sain ka hea uudise, et minu sissetulekud ikkagi ei vähene uuel aastal ja saan endiselt paarisajaeurose lisarahaga arvestada. See on väga oluline just nendeks perioodideks, kui mu töövõime taas veidi langeb, mida ikka aegajalt ju ette tuleb. Minu väike turvavõrk, mis annab võimaluse vajadusel veidi tagasi tõmmata ning rahulikumalt võtta, kuigi ega see rahulikult võtmine mul hästi välja ei tule. 

Olen sellega seoses jõudnud viimasel ajal mõttekäiguni, et kui sulle tundub kolme lapsega ühetoalises elamine kitsas, siis võta kits. Las ta siis elab seal veidi aega ning seejärel müü ta maha või pista potti ja sa näed, kui palju ruumi sul juurde tuleb. Mina olen oma töödega umbes samas seisus. Kui tundub, et rohkem ei mahu, siis tuleb ikka veel mõni projektike või ülesanne veel lisaks ning ma loodan, et siis ühel hetkel nendest üleliigsetest vabanedes saan aru, et see tavapärane koormus on täitsa mõnus ja jõukohane. 

Üks mõte veel. Kuna mul on selja taga üks rahalises mõttes kergem ja üpris edukas aasta, siis on mul tulnud suur soov seda kellegagi jagada. Olen teinud mõned pisemad annetused ning otsisin peret, kellele veidi jõulurõõmu pakkuda. Kui sa tuled seisust, kus mõnikord oli endalgi suur peavalu, et kust see kingiraha võetakse ning kuidas jõululaud (paari)kümne euroga katta, siis sa tead, mida need pered tunnevad. Käes on imede aeg ning seetõttu kutsun teid ka märkama ja jõuluimesid tegema. Kui Sulle jääb silma mõni postitus sotsiaalmeedias või lausejupp vestlusest, mis näitab, et inimesel võib olla praegusel ajal raske, siis jaga temaga seda, mis sul on. Jõuluaeg võiks olla kõigile rõõmude aeg. 

Rahulikku jõuluootust soovides

Elli


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Säästufondid

 Olen juba mõnda aega tahtnud kirjutada minu jaoks väga hästi toiminud süsteemist, mis aitas mind välja palgapäevast palgapäevani hädavaevu toime tulemise nõiaringist. Tänu ümbrikumeetodile olid minu eelarves olevad kategooriad jagatud reaalseteks rahaümbrikuteks. Iga kuu lisasin sinna mingi summa ning kuu lõpus sain otsustada, kas panen selle summa suuremasse säästu või jätan samasse ümbrikusse/kategooriasse alles.  Mul hakkasid selviisil tekkima tasapisi igas kategoorias minisäästud (neid nimetatakse ka sinking funds).  Tänu sellele jäin ma iga kuu paremini eelarvesse ning samas hakkasid tekkima väikesed lisasäästud.  Näiteks riiete kategooriasse lisan ma enamasti 30-50 eurot. Seega võis paari-kolme kuuga sellesse kategooriasse koguneda juba ligi 100€. Kui samal ajal hoida pilku peal oma garderoobil ning jalatsite riiulil, saab kenasti teha plaane, millal ja milleks see raha kulutada. Mina kulutasin sel kevadel lapse lõpupeoks kleidi ja uute jalanõude ostmiseks. Kui on teada, et mõni

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg

Pealkirjata lugu :D

 September sai läbi ja suur oli minu üllatus, kui lõpetasin selle 341 euroga pangaarvel. Tegelikult oli vaba kuluraha alles isegi 371€, sest rahakotis oli veel alles 30€ toiduraha.  Ära said ju peetud kõik sünnipäevad. Pulmast pidin küll haiguse tõttu loobuma, kuid kingitus ootab pruutpaariga kokku saamist. Eelarvesse ei olnud arvestatud raha, mis kulus ravimitele, kuid ilmselt samal ajal tuli kokkuhoid kütusekuludelt, sest ma ei sõitnud kaks nädalat eriti kuhugi. Kuna mulle tundus kuu alguses kõike nii palju ja raha peale puhkust pigem väga täpselt, siis olen igatahes ise küll väga üllatunud.  Me siin saime vahepeal taas koroonaga pihta. Muidu polnudki seekord väga hull, kuid mul oli probleeme, et köha lahtisemaks saada. Jõin aga meega teed, sõin igasugu tablette sisse, aurutasin ja tegin sinepi ja meeplaastreid. Lõpuks oli kõige suuremaks abimeheks ikkagi saun. Aururohke leil ning ma ei tea, kas see ka aitas, aga igatahes hõõrusin end igaks juhuks ka veidi soolaga kokku.  Kes nüüd mi