Otse põhisisu juurde

Need numbrid ajavad mul pea sassi...

Tere taas!

Tore oli teada saada, et selline teemapüstitus paljudele korda läheb. Ma imetlesin juba eelmisel aastal Kogumispäeviku sõbralikku õhkkonda.
...aga nüüd siis nende numbrite juurde.
Meie sissetulekud:
Minu palk, mis on suht miinimumi lähedane,
mehe palk.
Lastetoetus 120 eurot ja minu osalise töövõime toetus.

Mina majandan 1300 euroga.
See jaguneb väikeste kõikumistega siia-sinna umbes nii:
450 eurot arved (sh nii laenud kui kommunaalid)
70 eurot lastele söögi- ja taskurahaks (jaguneb tegelikult 10/60)
kuni 100 eurot pean arvestama kütuserahaks
400 eurot söök, majapidamistarbed ja lemmikloomade söök
ca 150 eurot arvestan muudeks kulutusteks (ravimid, riided, sünnipäevad, üritused, jm nö pudi-padi)
ning siis jääbki 130 eurot kõrvale panemiseks (50 krediitkaardile, 50 elektripliidi jaoks, 20 meelerahufond ja 10 eurot lapse kogumisfondi).
Mees maksab osa arveid ja talle peab jääma kütuseraha, veidi jooskvate kulude raha ning võimalusel paneb ta osa raha remondifondi. Tema kanda on enamasti  ka autode remondikulud.


Kes nüüd viitsis hoolega need numbrid üle käia, see märkas isegi juba mõndagi, aga kirjutan siiski siia ka mõned mõtted veel välja, mis seoses teie vastustega tekkisid.
1. Kas lapsele 1000 eurot koguda on hetkel mõistlik?
Lastele sai tehtud aastaid tagasi kogumisarved. Alguses suutsin ise sinna ca 100 eurot koguda, kuid masu ajal jäi abikaasa aastaks töötuks ja iga sent oli vägagi arvel ning siis jätsin kogumise pooleli, kuid meie laste tore vanaema soovis lastele iga kuu 5 eurot taskuraha maksta ja palusin tal teha need maksed laste kogumisarvele. Seega on mitu aastat sinna juba vaikselt kogunenud, kuid mina ise võtsin muudkui hoogu, et hakkan ise lisa maksma, kuid sobivat aega ei paistagi tulevat. Kahe aasta pärast on laps juba 18 täis. Seetõttu otsustasingi lasteraha tõususumma (10 eurot) sellele arvele suunata. See kümnekas on ülilihtne niisama ära kulutada, kuid kahe aasta pärast on sellest saanud 240 eurot ja kuna vanaema otsekorraldus ka endiselt kehtib, siis peakski olema võimalik lapsele koguda kokku vähemalt 800, kui olukord peaks paremaks muutuma, siis kuni 1000 eurot. Minu arust täiesti mõistlik plaan, sest ega mul kahe aasta pärast elu alustavale noorele ka kuskilt ju nii äkki neid sadu eurosid võtta ole. See pole niisama kingituseks. Auto on meie piirkonnas hädavajalik tarbeese, siis saab poiss ise liikuma ja ei sõltu enam nii palju meist.
Arvatavasti suudab poiss ka ise selleks ajaks midagi kõrvale panna, sest ta käib  aegajalt juba niikuinii juhutöödel. Näiteks sügisvaheajal teenis endale ise taskuraha, sest minu iganädalane 10 eurot õhtusöökideks, jäi talle veidi väheseks, kuid ta ei nurisenud kordagi selle üle, vaid leppis olukorraga.

2. Ma tean küll, et järelmaksud on pahad..... teema on siis see, kas panna kogu elu seisma ja keskenduda ainult järelmaksude ja kõrge instressiga krediitkaardi kiirele tagasimaksmisele???? Vot see ongi koht, kus minu mõistus ei suuda loogikat leida. Mul on lihtsam maksta ca 30 euri intressideks (see siis väiksemate laenude intresside kogusumma), kui pingutada lisaks laenudele iga kuu nt 100-200 eurot tagasimaksta või koguda ja siis tagasi maksta. Ma mõistan, et intressiraha jääks siis ju mulle alles, kuid selleks ajaks, kui ma ühe laenu korda saan, on ju hulga raha maha tiksunud ja reaalne võit võibolla 40-50 eurot. Kui keegi aitaks mul selle teema puust ja punasena selgeks teha, et miks see on nii oluline (milline on minu võit) või kuidas teha nii, et muu elu sellest seisma ei jääks ja liigselt ei kannataks, siis oleksin ülimalt tänulik.
Kui ma keskenduksin ainult laenude tagasimaksmisele, siis poleks mul ju ikkagi uute asjade järelmaksuvabalt ostmiseks mingit võimalust. Minu elektripliit oleks vajanud välja vahetamist juba vähemalt pool aastat tagasi, sest tema ahjuuksel on klaas katki ning keraamilise plaadi osa on paaril korral lühisesse läinud ning pauku teinud, nii et tulejutt taga. Peagi võib üles öelda ka 17a vana külmkapp, uriseb ja ägiseb teine aegajalt juba kummaliselt. Seega pean ka sellele juba praegu hakkama mõtlema. Uue köögimööbli või muude selliste mitte nii hädavajalike asjade peale ei julge hetkel mõteldagi, sest soovin sellest "nokk kinni, saba lahti" olukorrast tasapisi välja astuda.
EDIT: Kahte esimest punkti võrreldes saan ka ise aru, et siin on viga sees. Lapsele kogumishoiusele maktses või söögiraha andes on 10 eurot minu jaoks suur raha, kuid samas laenu intressidest rääkides mõtlen, et mis see 30 eurot ikka enam muudab. See ongi koht, millega vaja lähiajal tegeleda. Leida mõistlik tasakaal, kuidas vältida edaspidiseid laene, kuid samas saada praegustest kohustustest kiiremini lahti.

3. Kas jätta hetkel maja korrastamine ootele? Remondifond on minu arust ülioluline, sest hetkel on osa aknaid veel nõukaaegsed ja lasevad sõna otses mõttes tuult läbi ning maja ainsaks küttekehaks on vaid truubiga pliit (ühes toas on lisaks õhksoojuspump, mida me igapäevaselt ei pea kasutama). Õnneks on maja suht hästi soojapidav, kuid krõbedamat talve me selviisil üle ei elaks või noh elaks vast ikka, sest olen lapsena elanud mõned talved majas, kus oli hommikuks ämbris vesi ära jäätunud, aga tänapäeval oleks see vist väga ebanormaalne juba. Seega peame tasapisi maja soojemaks muutmisega tegelema.

Lõin kõik numbrid paberile ja sealt vaatas vastu valus  ca 1400 eurot intresse aastas, kuid suurema osa sellest numbrist moodustab kodulaen ja kodu renoveerimiseks võetud väikelaen, mille korraga äramaksmine tundub hetkel täiesti ulmeline, kuid võibolla, kui ma rahatargemaks saan, siis on see juba lapsemäng.

Tänan toreda eelarvetabeli eest! Mul on kindel plaan vähemalt veebruaris eelarve paika panna, kõik kulud kokku lüüa ning vaadata, kas olen oma umbes-täpselt arvutustega väga puusse pannud ja ehk annab veel ühtteist kohendada ja paremaks muuta.

Tasa sõuad, kaugele jõuad!

Kui liiga tasa sõuad, siis pidavat aerud ära mädanema :P

Kommentaarid

  1. Äkki leiad siit mõne nipi https://financer.com/ee/saastmine/nouanded-saastmiseks/

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Veidi hirmus on ka

 Head uut aastat!  Olen kaua vaikne olnud, sest detsember oli täiesti hullumeelne kuu töö vallas. Lisaks sellele jäin haigeks ja mu keha lausa nõuab juba ühte korralikku puhkust. Uskumatu, aga ma olen veel täitsa elus. Sel nädalal on vaja mõned sabad kokku tõmmata, mõned "päris" tööpäevad teha (jaanuaris vaid 4 päeva), ülejäänud aeg kodukontoris üks suurem kirjatükk veel enne lahkumist valmis kirjutada. Veebruaris on nii rahulik, et enamasti olen siis 2 nädalat puhanud.  ...ja siis (peaaegu) vaba.  Väike hirm kuulub vist protsessi juurde Kõik seavad uue aasta eesmärke, kuid mina tunnen, et pean end laskma vooluga kaasa viia. Pigem on olulisem tegevusplaan. Millal alustada ettevõtte loomisega? Kui kaua võiksin kodus olla ja plaani pidada? Kas proovida koheselt uues valdkonnas end sisse süüa või kõrvalt ikka praegust valdkonda jätkata?  Mulle on juba hakanud tööpakkumisi tulema ja olen hetkel EI öelnud. Pean end ise ka veidi hullumeelseks, et hetkel erinevatest pakkumistest kee

Pikk teekond iseendasse

 Lugesin eile üht rahapsühholoogiaga seotud raamatut, kus oli veidi kirjeldatud seda, et me kõik oleme sündinud mingisse kogukonda, kus on teatud uskumused raha kohta. Jah, me kõik ilmselt oleme kuulnud neid jutte, kuidas edukad inimesedki arutlevad, et meie kodus räägiti ka, et "raha ei kasva puu otsas" või "meil ei ole selleks raha" vms. Kuid eile seda peatükki lugedes tundus see mulle palju sügavam teema. Inimesed ei järgi niivõrd seda, mida kuulevad, vaid rohkem seda, mida on harjunud nägema ja kogema.  Seega, seal oli kirjas, et kui oled kogukonnas, kus on vähe edukaid inimesi, siis isegi, kui sa püüad sellest välja murda, siis on väga suur oht, et vajud harjumuspärastesse mustritesse tagasi. See tundub mulle kuidagi nii selge ja arusaadav, kuid ma ei suuda seda mõtet nii hästi sõnadesse panna. Isegi praegu, kui minus on eneseusk, et ma olen väärt paremat ja ma olen teel, et seda ka saavutada, siis mu iseenda sisekõne või "sõbralik" vestlus mõne lähed

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg