Otse põhisisu juurde

Sünnipäev on tore päev...

....kauaks, kauaks meelde jääb. Seda tahaks ju loota igast sünnipäevast. Vähemalt lastele on sünnipäevad midagi, mida nad väga ootavad. Kuid lapsevanemale on see enamasti päris kopsakas kulu, sest tuleb mõelda, kus ja kuidas, mida lauale panna ning mida kinkida. Kuna meil on hetkel pigem säästuaeg, siis oli oluline mõelda, kuidas teha sünnipäev toredaks, kuid jääda siiski eelarve piiridesse.
Meie noorim pereliige sai aastakese vanemaks. Oleme pidanud sünnipäevi mängumaades, liikluslinnas, bowlingus, Aura veepargis, kinos... Käinud teiste sünnipäevadel batuudikeskuses, militaarseikluse toas, põgenemistoas, VirtualZone-s, Ahhaas - need on siis sobilikud peopaigad 10+ vanuses lastele Tartu linnas. Kuid sel aastal oli meie kindel otsus, et pidu tuleb kodus. Mitmed sõbrad ei ole veel meile küllagi jõudnud ning see oli hea võimalus neid endale külla kutsuda. Lisaks arvan, et see on tore vaheldus sellele, et minna viiendat korda sõpradega batuudikeskusesse või bowlingusse.
Kutil oli endal plaan paigas. Esmalt tehti ühine filmi vaatamine, siis olid plaanis väikesed võistlusmängud PS4-s. Vahepeal käidi ka õues, kuid kahjuks oli ilm pikemaks õuesviibimiseks jahe ja õu lume sulamisest porine.
Seekordne peo eelarve


Peo söögieelarveks seadsin ca 20le inimesele 50 eurot (lapsed ja täiskasvanud umbes 50:50) ja ma sain sellega põhimõtteliselt hakkama.😊
Tegelikult ei ole laste jaoks söök esmatähtis ja sellega pole mõtet üle pingutada. Suurem rõhk tuleb panna joogile, sest seda kulub, ning suupistetele, mida on hea näksida. Eks igaüks saab siin ise teha valikuid tervislikkuse aspektidest. Kuna me igapäevaselt tarbime rämpstoitu pigem harva, siis on sünnipäeval kõik lubatud.

Sünnipäevalaps koostas taas ise menüü - tal kulus sellele ca 5 minutit. Mina lasin nimekirja silmadega üle ja pakkusin lisaks köögiviljakangid dipikastmega ning siis meenus talle endale, et tema lemmiksuupiste - lavašš, ei ole veel nimekirjas. Koogiks valis ta küpsisetordi - see on laste puhul üldjuhul kindlapeale minek, sest kõik need uhked suhkrumassiga või martsipanikattega tordid olen pidanud suures osas poolikute tükkidena lihtsalt prügikasti viskama, vaid üksikud lapsed söövad need korralikult ära. Seekord jäi 2,5-kilosest tordist alles vaid neli tükikest.

Teen siis täpsema ülevaate menüüst ja poenimekirjast. Kahjuks läks mul veidi kiireks ja ma ei saanud poodide sooduslehti läbi lapata, kuid siinkohal tuli kõrgem jõud meile appi ja kõik läks vaatamata sellele plaanipäraselt.
Menüü:
- Kartulisalat
- Riisisalat
- Rosolje (see oli täiskasvanud sugulastele. Mul oli kapis paar heeringat ja pidin poest vaid peeti juurde ostma, sest ülejäänud koostisosad kattuvad kartulisalatiga)
- Lavaširullid
- Köögiviljakangid: kurk, paprika, lillkapsas
- Krõpsud
- Popcorn
- Dipikaste
- Küpsisetort

Poenimekiri ja hinnad, millega kauba kätte sain:
A1000
6 pakki Estrella krõpse 1.14 (see oli lihtsalt eriline vedamine)
2 pakki dipikastmepulbrit 0,92
3x2l mahla 2.97
2 pakki toorjuustu Creme Bonjour maitserohelisega 2.10
1 pakk pikateralist riisi 0.90
Punapeet 0.69
Maxima
8 pakki vaniljeküpsist 3.12 (taas vedamine, sest pakihind oli 0.39)
6 pakki hapukoort 5.94
2 pakki salatikastet 1.36
400ml vahukoort 1.45
4 pakki mikropopcorni 1.94
3 lavašši 1.77
Salat potis 0.77
Paprika 0.66
Lillkapsas 2.08
Kurk 2.88
Tomat 1.45
3 pakki pereviinerit 3.87
300gr krabimaitselisi pulkasid 1.09
2 pudelit limonaadi 1.58
2 siirupit 1.98
Kohv Löfbergs presskannu 2.69
Turult:
1kg Rakvere lastevorsti 3.00 (sellest jäi üle poole alles)
500 gr kanasinki 1.75
1kg vaniljemaitselist kohupiimakreemi 3.50
500 gr majoneesi 0.80

Heeringas, kartul, maitseained, marjad küpsisetordi kaunistamiseks, olid juba kodus olemas.
Sellest nimekirjast jäi nii mõndagi üle, võtsin pigem varuga ning seetõttu konkreetselt sünnipäevale kulus alla 50 euro.

Söökidest said kõige kiiremini otsa suupisted. Salatit kulus pigem vähe ning seda jätkus oma perele veel järgimseks päevakski. Nagu ütlesin, siis kook läks väga hästi peale.

Kes on kodus sünnipäevi pidanud, see teab, et kodus pidamine nõuab mõnes mõttes enam isiklikku pingutust, kui mõnes mängutoas pidutsemine. Väljas pidades ostavad nii mõnedki poest salatid, suupisted, võtavad kaasa tellitud tordi, lähevad kohale ning paari-kolme tunni pärast sõidavad koju. Ma tean mitmeid, kes ei soovi oma koju mingit segadust ja juba seetõttu käivad väljas sünnipäevi pidamas. Teiseks põhjuseks on enamasti see, et väljas on ruumi rohkem kui kodus. Kolmas põhjus siis uudsus ja võimalusterohkus kogu kamp korraga midagi huvitavat tegema panna.
Kodus pidamise juures meeldib mulle aga see, et puudub ajalimiit. Pidutseme nii kaua, kui tuju jätkub. Meie sünnipäev kestis seekord üle kuue tunni.

Laste lahkudes kuulsin lauset: " Nii lahe oli!". Seega mõnikord peitub lihtsuses võlujõud. See oli midagi uut ja teistmoodi ja mulle tundus, et lapsed ise jäid rahule.
Lõpetuseks ütlen, et eks igaüks saab korraldada pidusid vastavalt oma võimalustele. Meie võimalused on hetkel kasinamad ja pidime sellest lähtuma. Kuid tahan uskuda, et olulisim on mälestus ja emotsioon, mis sellest lõpuks lastele jääb.

Tervitades
Elli

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Veidi hirmus on ka

 Head uut aastat!  Olen kaua vaikne olnud, sest detsember oli täiesti hullumeelne kuu töö vallas. Lisaks sellele jäin haigeks ja mu keha lausa nõuab juba ühte korralikku puhkust. Uskumatu, aga ma olen veel täitsa elus. Sel nädalal on vaja mõned sabad kokku tõmmata, mõned "päris" tööpäevad teha (jaanuaris vaid 4 päeva), ülejäänud aeg kodukontoris üks suurem kirjatükk veel enne lahkumist valmis kirjutada. Veebruaris on nii rahulik, et enamasti olen siis 2 nädalat puhanud.  ...ja siis (peaaegu) vaba.  Väike hirm kuulub vist protsessi juurde Kõik seavad uue aasta eesmärke, kuid mina tunnen, et pean end laskma vooluga kaasa viia. Pigem on olulisem tegevusplaan. Millal alustada ettevõtte loomisega? Kui kaua võiksin kodus olla ja plaani pidada? Kas proovida koheselt uues valdkonnas end sisse süüa või kõrvalt ikka praegust valdkonda jätkata?  Mulle on juba hakanud tööpakkumisi tulema ja olen hetkel EI öelnud. Pean end ise ka veidi hullumeelseks, et hetkel erinevatest pakkumistest kee

Pikk teekond iseendasse

 Lugesin eile üht rahapsühholoogiaga seotud raamatut, kus oli veidi kirjeldatud seda, et me kõik oleme sündinud mingisse kogukonda, kus on teatud uskumused raha kohta. Jah, me kõik ilmselt oleme kuulnud neid jutte, kuidas edukad inimesedki arutlevad, et meie kodus räägiti ka, et "raha ei kasva puu otsas" või "meil ei ole selleks raha" vms. Kuid eile seda peatükki lugedes tundus see mulle palju sügavam teema. Inimesed ei järgi niivõrd seda, mida kuulevad, vaid rohkem seda, mida on harjunud nägema ja kogema.  Seega, seal oli kirjas, et kui oled kogukonnas, kus on vähe edukaid inimesi, siis isegi, kui sa püüad sellest välja murda, siis on väga suur oht, et vajud harjumuspärastesse mustritesse tagasi. See tundub mulle kuidagi nii selge ja arusaadav, kuid ma ei suuda seda mõtet nii hästi sõnadesse panna. Isegi praegu, kui minus on eneseusk, et ma olen väärt paremat ja ma olen teel, et seda ka saavutada, siis mu iseenda sisekõne või "sõbralik" vestlus mõne lähed

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg