Otse põhisisu juurde

...karda väikeseid sissetulekuid

Nii ütles kunagi üks tuttav meile. Tegelikult oli see pikema lause: Ära karda suuri väljaminekuid, vaid karda väikeseid sissetulekuid.
Minu rahatarkuste kogumise vihik. Kõik head mõtted lähevad sellesse  vihikusse kirja. 

Mis on minu oskused, mida ma müüa võiksin või saaksin, et oma sissetulekuid suurendada? Alustuseks soovitatakse siis kirja panna vähemalt 10 oskust, millega võiks lisaraha teenida. Lubagem mulle väike eneseiroonia, kuid loodetavasti leidub selles nimekirjas ka ühtteist tõsisemalt võetavamat. Esmane mõte on, et selliseid eriti ju polegi, kuid ma siiski püüdsin midagi välja mõelda ja kirja panna.

Teen siis pisikese ülevaate oma "annetest":
1. Rääkimine. Väljend: "meil lobisemise eest palka ei maksta", minu puhul küll ei kehti. Ma olen kogu oma elu saanudki palka põhiliselt lobisemise eest. No seal on omad nüansid, aga ikkagi. Ma saan raha selle eest, et ma räägin midagi. Pikemalt järele mõeldes, saavad tänapäeval väga paljude ametite esindajad just "lobisemise" eest raha.

2. Esinemine. Üks võimalus oleks hakata tasu eest lasteüritusi vedama, sest olen seda ilma tasuta ligi 15a teinud...ise ka ei usu, et nii kaua, aga see kõik oli kogukonna hüvanguks. Vastlapäevad, jaanipäevad, külapäevad jnejnejne. Olen olnud kuri röövel, lumememm, suure peaga päkapikk (nagu Disney multikas), Lotte ja Karupoeg Puhh jne. Kuna tegin seda kõike tasuta, siis ehk ei tule keegi minult selle eest autoritasusid nõudma.

3. Mulle meeldib väga tantsida. Tegelesin aastaid kõhutantsuga ja mõnikord me saime trupiga selle eest isegi raha, kuid see läks enamasti ühiskassasse nt kostüümide täiendamiseks vms. Kahjuks lagunes trupp laiali ja üksiküritajana pole mul piisavalt julgust ....no ja, kes see tahab 40+ aastase daami naba raha eest vaadata? 😁Ma tean, et on ka ilusaid üle neljakümneseid nabasid, aga minu oma nende hulka ei kvalifitseeru.

4. Käsitöö....Mul on jäänud mulje, et käsitööle pean ma pigem peale maksma, kui ma midagi tehtud saan ja seda maha püüan müüa. Olen käinud mõnel laadal oma heegeldatud linikute ja kõrvarõngastega. Tulevad, vaatavad, kiidavad ja siis lähevad edasi.
Pigem olen käsitöö tegemist saanud sedapidi säästunipina kasutada, et kingin oma asjakesi inimestele, kellele mu tegemised meeldivad. Päriselt ka meeldivad. Mõnikord ma küsin, et mida kingiks soovid ja siis palutaksegi mõni kindla kujuga linik heegeldada või nt pitsilisi köögirätikuid. Omamoodi on see ju kokkuhoid, sest siis ei pea ma nii palju raha selle kingi eest välja käima.
Väike vahemärkus: õmblemises olen täielik kobakäpp. Mul on raskusi isegi padjapüüri normaalselt kokku õmblemisega.

5. Söögitegemine. Sellega on tegelikult nii ja naa. Ma ei pea end eriliseks kokaks, kuid olen osalenud nii pulmade kui ka suuremate sünnipäevalaudade valmistamisel (taas paraku heakorra korras). Lisaks sellele olen mõned korrad võtnud julguse kokku ja käinud üritustel isetehtud snäkke müümas. Kuid see oleneb väga palju üritusest. Näiteks ühel kontserdilaadsel üritusel läks kogu kraam hästi peale, sest olin ainus selliste suupistete müüja. Kui ma sama plaaniga laadale läksin, siis pidin suure hunniku snäkke ise ära sööma ja sõprade vahel ära jagama.

6. Minu päristöö.....või spetsialiteet. See on hetkel vägagi nõutud (aga mitte eriti kõrgesti tasustatud, nagu võib minu hetkelisest majanduslikust olukorrast eeldada), kuid paraku kaotasin oma tervise paar aastat ülekoormusega töötades ja püüan momendil ennast veidi säästa. Muidu olen kaalunud võimalusi luua erapraksis, kuid selleks oleks vaja üürida pind ning muretseda sinna sisustus ja vajalik varustus, sest ainult rääkimisest ei piisa. Veidi vahendeid on ka vaja. Sellised investeeringud tõmbaksid aga sissetulekud mõneks ajaks hoopis miinusesse ja hetkel ma sedalaadi riski võtta ei soovi.

7. Koristamine....no seda tegevust ma tegelikult ei naudi karvavõrdki, kuid elu jooksul on ette tulnud, et olen sellega lisa teeninud. Ma tõeliselt imetlen inimesi, kes seda tööd pühendumusega teevad. See on minu arust anne ja seda täiesti irooniavabalt.

8. Kisub juba keerulisemaks. Selline tunne, et rohkem ma ei oskagi midagi....suvel saaks ju oma aias midagi sellist kasvatada, mida hiljem teistele müüa.
Suveti oleme lastega käinud ka veidi juhutöid tegemas: nt maasikaid korjamas, kuigi ma olen võrdlemisi flegmaatiline tüüp ja mingit masskorjet minult ei saa. Mõnel talul on lausa ettekirjutus, et peab a'la 100 kg maasikaid päevas ära korjama, ma olen häppi, kui ma poole sellestki tehtud saan. Nüüd on sellised hooajatööd ametlikuks tehtud ja tulumaksustatud, see tõmbab teenistuse veelgi väiksemaks.

9. Nüüd on küll mõtted juba täitsa otsas..... Selline ostan-müün-vahetan tüüp ma ei ole....Ahjaa, ma oskan natuke autot juhtida. Meil keskkoolis jagati peaaegu niisama juhilube. Eks olen oma "kooliraha" pidanud selle eest juba ära maksma ja nüüd saan igapäevase liiklemisega enam-vähem sujuvalt hakkama. Seega võiks olla see ka mõni tegevus, kus on vaja autoga sõita.

10. Peab ikka 10 täis tulema või?.... Mul kargavad ainult need asjad pähe, mida ma ei oska. Keeli ma piisavalt heal tasemel ei valda, internetis saan hakkama pigem lihtsamaga, loomi kardan (minna nt koerajalutajaks vms), raskeid asju ma tõsta ei või, kaua seista ei saa, joonistada või laulda ei oska....mõtlen, mõtlen, mõtlen...ehitustöödes olen ka pigem algaja, neid oskusi ma veel müüa ei julgeks. Võibolla tuleks kõne alla veel mõni rutiinsem töö: millegi valvamine, telefonile vastamine, andmete sisestamine vms.

Päris keeruline... ja selliseid, mis silma veidigi särama lööks, sai siia nimekirja pigem vähe. Kuna taastun ikka veel aastatagusest terviselangusest, siis olen hetkel pigem ettevaatlik lisatööga finantside suurendamisega, Kuigi veidi on mul ikka õnnestunud midagi lisaks teenida. Nimelt sain veebruaris paari käsitöövidina eest kümneka (selle suunasin krediitkaardi tagasimaksesse) ning mul on tööga seotult vaja korra kuus veidi pingutada ning see pingutus on ka eraldi tasustatud.
Suuremat rõhku panen praegu siiski kulude kontrolli alla hoidmisele ning säästmisele.
Nii ongi :) 


Tervitades
Elli

PS. Rahatarkuse kuu eesmärgiks sean: teenida kuu jooksul vähemalt 50 eurot lisaks. Nt. üleliigsete asjade müümisega või mõne pisikese tööampsuga.  See aitaks veidi kiirendada minu aastaeesmärkide täitmist.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Veidi hirmus on ka

 Head uut aastat!  Olen kaua vaikne olnud, sest detsember oli täiesti hullumeelne kuu töö vallas. Lisaks sellele jäin haigeks ja mu keha lausa nõuab juba ühte korralikku puhkust. Uskumatu, aga ma olen veel täitsa elus. Sel nädalal on vaja mõned sabad kokku tõmmata, mõned "päris" tööpäevad teha (jaanuaris vaid 4 päeva), ülejäänud aeg kodukontoris üks suurem kirjatükk veel enne lahkumist valmis kirjutada. Veebruaris on nii rahulik, et enamasti olen siis 2 nädalat puhanud.  ...ja siis (peaaegu) vaba.  Väike hirm kuulub vist protsessi juurde Kõik seavad uue aasta eesmärke, kuid mina tunnen, et pean end laskma vooluga kaasa viia. Pigem on olulisem tegevusplaan. Millal alustada ettevõtte loomisega? Kui kaua võiksin kodus olla ja plaani pidada? Kas proovida koheselt uues valdkonnas end sisse süüa või kõrvalt ikka praegust valdkonda jätkata?  Mulle on juba hakanud tööpakkumisi tulema ja olen hetkel EI öelnud. Pean end ise ka veidi hullumeelseks, et hetkel erinevatest pakkumistest kee

Pikk teekond iseendasse

 Lugesin eile üht rahapsühholoogiaga seotud raamatut, kus oli veidi kirjeldatud seda, et me kõik oleme sündinud mingisse kogukonda, kus on teatud uskumused raha kohta. Jah, me kõik ilmselt oleme kuulnud neid jutte, kuidas edukad inimesedki arutlevad, et meie kodus räägiti ka, et "raha ei kasva puu otsas" või "meil ei ole selleks raha" vms. Kuid eile seda peatükki lugedes tundus see mulle palju sügavam teema. Inimesed ei järgi niivõrd seda, mida kuulevad, vaid rohkem seda, mida on harjunud nägema ja kogema.  Seega, seal oli kirjas, et kui oled kogukonnas, kus on vähe edukaid inimesi, siis isegi, kui sa püüad sellest välja murda, siis on väga suur oht, et vajud harjumuspärastesse mustritesse tagasi. See tundub mulle kuidagi nii selge ja arusaadav, kuid ma ei suuda seda mõtet nii hästi sõnadesse panna. Isegi praegu, kui minus on eneseusk, et ma olen väärt paremat ja ma olen teel, et seda ka saavutada, siis mu iseenda sisekõne või "sõbralik" vestlus mõne lähed

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg