Otse põhisisu juurde

Säästufondid

 Olen juba mõnda aega tahtnud kirjutada minu jaoks väga hästi toiminud süsteemist, mis aitas mind välja palgapäevast palgapäevani hädavaevu toime tulemise nõiaringist. Tänu ümbrikumeetodile olid minu eelarves olevad kategooriad jagatud reaalseteks rahaümbrikuteks. Iga kuu lisasin sinna mingi summa ning kuu lõpus sain otsustada, kas panen selle summa suuremasse säästu või jätan samasse ümbrikusse/kategooriasse alles. 

Mul hakkasid selviisil tekkima tasapisi igas kategoorias minisäästud (neid nimetatakse ka sinking funds). Tänu sellele jäin ma iga kuu paremini eelarvesse ning samas hakkasid tekkima väikesed lisasäästud. 

Näiteks riiete kategooriasse lisan ma enamasti 30-50 eurot. Seega võis paari-kolme kuuga sellesse kategooriasse koguneda juba ligi 100€. Kui samal ajal hoida pilku peal oma garderoobil ning jalatsite riiulil, saab kenasti teha plaane, millal ja milleks see raha kulutada. Mina kulutasin sel kevadel lapse lõpupeoks kleidi ja uute jalanõude ostmiseks. Kui on teada, et mõni kuu on vajalik rohkem kulutada, kuid kategooria on nö "tühi", siis saab kuu alguses kohe suurema summa sellesse ümbrikusse/kategooriasse lisada ning kui sellest rahast peaks midagi üle jääma, siis läheb see edasi järgmisesse kuusse. 

Üks minu lemmikuid ja vist kõige kuulsamaid ümbrikuid on Rõõmu ümbrik ehk siis tavapärasema nimetusega meelelahutuse ümbrik. Kuna meelelahutus ei ole meile eluks hädavajalik, siis see on ümbrik, millesse ma väga suuri summasid üldjuhul ei lisa, vaid panengi iga kuu 10-20 eurot ning, kui mõnel kuul on muud väljaminekud suuremad või sissetulekute pool väiksem, siis ei pane ma sinna mitte midagi. Tavaliselt ma üle 100€ sinna ei kogu. Kui see summa on täis, siis ma ka ei lisa sellesse kategooriasse raha juurde. Sel suvel saime tänu Rõõmu ümbrikusse kogunenud rahale süümepiinade vabalt käia koos kalli kaasaga ühel väikesel Põhja-Eesti avastamise väljasõidul. Samas, kui see kategooria on täitsa tühjaks saanud, siis järelikult tuleb mingiks ajaks lõbutsemine pausile panna ning tegeleda taas raha kogumisega. 

Käsmu rand

Üks ülioluline kategooria on Koerte tervis. Sinna lisan igal kuul vähemalt 30€ ja kuna mul on igakuiste kulutuste jaoks eraldi lemmikute kategooria, siis juhul, kui mul ei ole kogu raha selles kategoorias kuuga ära kulunud, siis tõstan kogu ülejäänud summa ka koerte tervisefondi. Nii saime hiljuti meie neljajalgsetega kenasti arsti visiidil käidud. Mõlemad said vaktsineeritud ja üle vaadatud. Vanaproua vajab taas ühte pisikest oppi ja selleks peaks mul ka veel nende tervisefondis piisavalt raha alles olema. 

Kodufond (mitte remondifond) - sellesse kategooriasse kogun raha, et oma kodu sisustuses järkjärgult värskendusi teha. Kui mul on kindel eesmärk, siis lisan sinna mingil perioodil rohkem raha. Viimati sai nii näiteks kogutud raha söögilaua ja toolide ostuks. Kui on aga veidi kitsamad ajad, siis võib see fondike ka vabalt pooltühjana seista ning paremaid aegu oodata. 

Meil kõigil on elus mingeid sündmusi, mis eeldavad suuremat väljaminekut. Näiteks jõulud kipuvad alati ootamatult tulema, seetõttu on mul ka sel aastal jõulufond ning kevade poole oli lapse lõpupeo fond. Me ju teame sedalaadi suuremaid väljaminekuid ette ning sellega on palju kergem toime tulla, kui hakata juba varakult valmistuma. Selleks tuleb panna paika summa, mis on vajalik koguda ning jagada see kogumisaja kuude arvuga, nii saabki teada, kui palju peaksid iga kuu kõrvale panema. Lõpupeo fondi soovisin koguda 500€. Alustasin kogumist augustist ning nii tuli 10 kuu jooksul iga kuu kõrvale panna 50€. Hetkel saab jõulufond iga kuu täiendust 20€ võrra. See ilmselt ei kata kõiki kulutusi, kuid aitab siiski stressivabamalt jõule nautida. 

Minu jaoks on nendest minifondidest olnud suur abi. Kui kõik on ühes suures meelerahufondi potis, siis on keerulisem jälgida, kas või kui palju ma millekski kulutada võin ning meelerahu jäägu ikka nö mustadeks päevadeks, aga need minifondid aitavad just igapäevaste kulutustega kergemini toime tulla. :) Kuna mul oli varasemalt igakuiselt keeruline veidigi suuremate väljaminekutega hakkama saada, siis sel viisil kategooriatesse kogudes on see nüüdseks minu jaoks juba palju lihtsam ja stressivabam. 

Planeerija

Elli

Kommentaarid

 1. Kas siis kõik need ümbrikud sularaha ga hoiate kodus ja võtate kaasa vastava ümbriku mida ostma lähete? Ja mis nimega ümbrikud võiks olla (nt "Toit", "" Riided", "Tervis" "Sünnipäeva", "Meelelahutus/kultuur","Hädaolukird",...), tundub keeruline hommikul kodust välja minnes teada, mis ümbrik kaasa võtta.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, hoidsin neid ümbrikuid kodus.
   Ma ei osta peaaegu kunagi etteplaneerimata midagi, vähemalt mitte kallemaid asju. Sünnipäevad ei tule ju ka kunagi äkki. Meelelahutus on säästjale luksusteenus ning kindlasti läbi mõeldud ja ette planeeritud.
   Toiduraha ja Igaksjuhuks (kuus kunin100€) ümbrikud olid alati kaasas. Mingil hetkel ma toiduraha koju ümbrikusse ei võtnudki, vaid võtsin nädala kaupa kindla summa välja ning kütuseraha hakkas ka üpris kiiresti arvele jääma.
   Praegu ma ei kasuta enam seda meetodit, kui paar kogumisümbrikut välja arvata, kuid see oli minu jaoks kitsikusest välja saamisel suureks abiks. :)

   Kustuta
 2. Aitäh vastuse eest! Hakkasin Teie blogi lugema kunagi kui alustasite 2019 vist. Aga jätsin pooleli, ehkki tahtsin ka oma raha asjad kontrolli alla saada ja vajasin inspiratsiooni. Nüüd näen, et olete nii ilusasti oma eesmärke täitnud, aga ma pole nende aastatega edasi liikunud. Kuid praegu pean kuidagi oma eelarve kindlasti paika saama. Vbla ma jätan ainult ühe nädala toiduraha arvele ja siis kannan iga nädal juurde.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui Teil on instagram, siis soovitan väga minu elli_the_saver kontot tulla piiluma, kui Te juba ei tee seda. Seal jagan igapäevaselt mõtteid, mis mul toimis ja mis ei toiminud. Nii mõnedki jälgijad on juba öelnud, et see on neile suureks toeks olnud. :)

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg

Pealkirjata lugu :D

 September sai läbi ja suur oli minu üllatus, kui lõpetasin selle 341 euroga pangaarvel. Tegelikult oli vaba kuluraha alles isegi 371€, sest rahakotis oli veel alles 30€ toiduraha.  Ära said ju peetud kõik sünnipäevad. Pulmast pidin küll haiguse tõttu loobuma, kuid kingitus ootab pruutpaariga kokku saamist. Eelarvesse ei olnud arvestatud raha, mis kulus ravimitele, kuid ilmselt samal ajal tuli kokkuhoid kütusekuludelt, sest ma ei sõitnud kaks nädalat eriti kuhugi. Kuna mulle tundus kuu alguses kõike nii palju ja raha peale puhkust pigem väga täpselt, siis olen igatahes ise küll väga üllatunud.  Me siin saime vahepeal taas koroonaga pihta. Muidu polnudki seekord väga hull, kuid mul oli probleeme, et köha lahtisemaks saada. Jõin aga meega teed, sõin igasugu tablette sisse, aurutasin ja tegin sinepi ja meeplaastreid. Lõpuks oli kõige suuremaks abimeheks ikkagi saun. Aururohke leil ning ma ei tea, kas see ka aitas, aga igatahes hõõrusin end igaks juhuks ka veidi soolaga kokku.  Kes nüüd mi