Otse põhisisu juurde

Kuidas mul eelarves püsimine läheb

Mõnikord tundub see ikka päris keeruline. Vahel tahaks ju ikka veidi magusat või natuke paremat kala või sinki. Selleks, et eelarves püsida, tuleb sellised nõrkusehetked unustada.
Paraku on hetkel kindel, et 300 euroga ma see kuu toime ei tule. Praeguseks on juba kulunud ca 250 eurot. Selle sisse jääb ka 10-eurone kartuliost, mida ei tule enne aprilli korrata, ja 10 eurot väljas söömist. Kuivaine kapp vajas täiendusi, mis osaliselt ka eelarve lõhki ajas. Seega ei ole ma teinud emotsioonioste, vaid eelarve läheb üle meile vajalikke toiduaineid ostes. Olen otsustanud hoiduda ekstreemsustest ja püüan jätkata igapäevaselt kümne euro piiresse jäämisega.
Panin eelmise nädala menüü siia kirja, et oleks väike ülevaade meie söömistest. Raha kulus kokku 76.97.
Nädal algab mul enamasti pühapäevase sisseostude tegemisega. Seekord kulus pühapäevasel ostul söögi peale 44.14 (hind oleks nädala söökideks  madalamgi olnud, aga ostsin uue ketšupi ja maitseaineid, sest need olid hetkel Maximas heas soodukas).  E-N on meie peres kolm sööjat, nädalavahetusel neli. Meil kujunes siis selline nädal:

Esmaspäev:
Hommik: omlett singiga
Lõuna/õhtu: kartul, lihaguljašš, marineeritud kõrvits (isetehtud)
Vahepalaks: apelsin ja õun; riivjuustuga Tosta

Teisipäev:
Hommik: neljaviljahelbepuder, sügavkülmast võetud ise korjatud mustikatega
Lõuna: eelmisest päevast alles jäänud kartulitest kiire kartulisalat, kõrvale leivaviil (teine pool täiustas seda veel mõne sprotiga)
Õhtu: kanapasta
Vahepalaks: apelsin ja õun

Kolmapäev:
Hommik: tatrahelbepuder hapukoorega
Lõuna: borsisupp
Õhtu: riis hakklihaga, tomati-sibulasalat
Vahepalaks: heeringaleib ja õun

Neljapäev:
Hommik: mannapuder moosiga (kahjuks poe omaga)
Lõuna/õhtu: jäägid eelmistest päevadest, kõrvale punapeedisalat majoneesiga
Tegelikult pidi olema klimbisupp, aga sain kokkamisevaba päeva. :)

Reede:
Hommik: omlett singiga ja tomati-sibula salatiga
Lõuna: riisi hakklihaga oli ikka veel alles, lisasin selle tomatipastat ja tegin juurde salati
Õhtu: klimbisupp

Laupäev:
Hommik: kaerahelbepuder, sügavkülma mustikatega
Lõuna/õhtu: karbonaad, ahjukartul, dipikaste ja porgandi-apelsini salat
Eesti Laulu nautimiseks: viineripirukad ja muffinid (neid jätkus ka pühapäevaks)


Pühapäev:
Hommik: võleivad singi ja juusutuga
Lõuna/õhtu: tatrapuder, kotletid, tomatisalat
Vahepalaks: muffinid, õun, apelsin

Selle nädala suurim üllatus kuluartiklites oli PIIM. Me ostsime sel nädalal 10 pakki piima. 😲 Eks see suurenes osaliselt seetõttu, et hakkasime tavapärasest tihemini putru keetma ja siis on meil ilmselgelt lisaks ahjualusele veel ka üks vasikas peidus, kellega me ikka aegajalt vaidleme, et januks on vesi, mitte piim, kuid see kasvav organism arvab, et piim sobib paremini (mulle meenub millegipärast seoses sellega multikas "Hunt ja vasikas", https://www.youtube.com/watch?v=yyGx9lJYyhM).

Kuna aegajalt esineb menüü suhtes nurinat, siis võttis pere noorim seekord menüü koostamise enda peale. Täpsem ülevaade siis alloleval pildil. Käekiri ja kirjavead on ealine iseärasus, see pole lihtsalt ühele pubekale oluline. Tegin täna juba olulisemad ostud ära.Vahepeal püüdsin veidi tarkust lisaks koguda ja lugesin Roosaare "Rikkaks saamise õpikut". Sealsed laenudest vabanemise ja säästmisega alustamise mõtted tundusid mulle üldjuhul loogilised ja panin ühtteist kõrva taha.
Kõige enam meeldis mulle Dave Ramsey 7 sammu strateegia:
1. Säästa 1000 eurot!
2. Maksa ära kõik laenud kasutades võla lumepalli tehnikat!
3. Säästa kolme kuni kuue kuu väljaminekud meelerahufondi!
4. Investeeri 15% sissetulekust pensionifondi!
5. Investeeri laste ülikoolifondi!
6. Maksa ära oma kodulaen!
7. Ehita rikkust ja jaga oma raha heategevuseks!
Mul on õige mõte, et pean keskenduma hetkel eelkõige sellele, et mul oleks raha igasugusteks hädajuhtumisteks või kodumasinate uuendamiseks, et ma ei peaks enam rohkem laene/järelmakse juurde võtma. Ramsey soovitab säästuraha summa kogu aeg täis hoida, et kui juhtub, et on vaja suurem summa ära kulutada, siis tuleb esmalt taas keskenduda selle summa täis kogumisele ning siis saab hakata taas teiste punktidega tegelema.
Ma tean, et tegelen hetkel veidi rööprähklemisega, sest samal ajal soovin ma siiski rutem vabaneda ka vähemalt ühest laenust. Võla lumepalli tehnika tundub väga loogiline, kuid otsustasin, et ei hakka hetkel oma strateegiat muutma ja keskendun krediitkaardivõlale. Nii tore oli näha, et juba see kuu on krediitkaardi intressid veidi langenud. Püüan esimesed kolm punkti lähima kahe aasta jooksul saavutada, siis vaatan edasi.
Investeerimiseni minu mõtted veel ei küüni, esmane on saada laenuvabaks ja elu stressivabamaks, et ei peaks pidevalt kartma igasugu ootamatusi.

Rahatarkuseid koguv

Elli


Kommentaarid

  1. Kommenteerin siia, et kapsasupp pannukatega tähendab seda, et laps ei ise ei võta kapsasuppi suu sissegi, aga ta teab, et see on minu lemmiksupp. Seega supp mulle, pannukad talle :D

    VastaKustuta
  2. Tere, Elli! Mul on nii hea meel näha kuidas sa oma rahaasju korda sead! Saadaksin sulle hea meelega enda raamatu ka lugemiseks, äkki saad sealt ka mõne hea mõtte tegutsemiseks. Kui seda soovid, siis saada mulle palun kristi(@)kristiinvesteerib.ee endale sobiva pakiautomaadi (soovitatavalt smartpost) asukoht ning oma tel. nr ja panen raamatu teele :)

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg

Pealkirjata lugu :D

 September sai läbi ja suur oli minu üllatus, kui lõpetasin selle 341 euroga pangaarvel. Tegelikult oli vaba kuluraha alles isegi 371€, sest rahakotis oli veel alles 30€ toiduraha.  Ära said ju peetud kõik sünnipäevad. Pulmast pidin küll haiguse tõttu loobuma, kuid kingitus ootab pruutpaariga kokku saamist. Eelarvesse ei olnud arvestatud raha, mis kulus ravimitele, kuid ilmselt samal ajal tuli kokkuhoid kütusekuludelt, sest ma ei sõitnud kaks nädalat eriti kuhugi. Kuna mulle tundus kuu alguses kõike nii palju ja raha peale puhkust pigem väga täpselt, siis olen igatahes ise küll väga üllatunud.  Me siin saime vahepeal taas koroonaga pihta. Muidu polnudki seekord väga hull, kuid mul oli probleeme, et köha lahtisemaks saada. Jõin aga meega teed, sõin igasugu tablette sisse, aurutasin ja tegin sinepi ja meeplaastreid. Lõpuks oli kõige suuremaks abimeheks ikkagi saun. Aururohke leil ning ma ei tea, kas see ka aitas, aga igatahes hõõrusin end igaks juhuks ka veidi soolaga kokku.  Kes nüüd mi

Veidi hirmus on ka

 Head uut aastat!  Olen kaua vaikne olnud, sest detsember oli täiesti hullumeelne kuu töö vallas. Lisaks sellele jäin haigeks ja mu keha lausa nõuab juba ühte korralikku puhkust. Uskumatu, aga ma olen veel täitsa elus. Sel nädalal on vaja mõned sabad kokku tõmmata, mõned "päris" tööpäevad teha (jaanuaris vaid 4 päeva), ülejäänud aeg kodukontoris üks suurem kirjatükk veel enne lahkumist valmis kirjutada. Veebruaris on nii rahulik, et enamasti olen siis 2 nädalat puhanud.  ...ja siis (peaaegu) vaba.  Väike hirm kuulub vist protsessi juurde Kõik seavad uue aasta eesmärke, kuid mina tunnen, et pean end laskma vooluga kaasa viia. Pigem on olulisem tegevusplaan. Millal alustada ettevõtte loomisega? Kui kaua võiksin kodus olla ja plaani pidada? Kas proovida koheselt uues valdkonnas end sisse süüa või kõrvalt ikka praegust valdkonda jätkata?  Mulle on juba hakanud tööpakkumisi tulema ja olen hetkel EI öelnud. Pean end ise ka veidi hullumeelseks, et hetkel erinevatest pakkumistest kee