Otse põhisisu juurde

Eriti säästlik kuu lõpp

Tere taas!

Pole endast ammu märku andnud, sest kuu keskpaigani oli mul meeletult kiired ajad.
Seekordse kirjutise võiks sissejuhatada sõnadega, et kui sulle tundub, et enam hullemaks minna ei saa, siis alati saab...
Kuu alguses haigestusid kaks pereliiget korralikku külmetushaigusesse ja vajasid ravimeid, mina pidin tegema ühe finantsi nõudva terviseotsuse. Arvestades meie pisukest eelarvet, oli see summa tuntav (veidi üle 60 euro).

Aasta algus on mingi autode eri. Nad on meid truult teeninud ja meie maja renoveerimise aastatel kenasti vastu pidanud. Remondikulud on olnud minimaalsed, kuid nüüd nad siis otsustasid, et aeg on neile enam tähelepanu pöörama hakata, et nad ikka jaksaksid. Teisel autol oli üks plaaniline remont, mille kulud olid eelarvesse sisse arvestatud. Lisaks oli vaja ju rehvid ära vahetada ning ühele autodest kindlustus teha. Kuid siis tuli üllatus - peale rehvide vahetust oli kalli kaasa autol kuulda korralikku müra nagu hakkaks lennuk õhku tõusma vms (tegelikult ma ei tea, mis häält lennukid õhku tõustes teevad, sest ma pole elu sees veel lennukiga lennanud), aga see müra oli igatahes korralik ja läks iga päevaga suuremaks. Seega sai otsustatud, et selle jamaga küll pikalt viivitada ei tohi. Pidin veidi oma pliidirahast näpistama, et mees saaks katkise jupi kiiremas korras ära vahetada (kulu peaaegu 100 eurot).
Allikas: internet


Aprill oli ka hooajariiete vahetus ja sel puhul ei tea kunagi ette, mis sind ees oodata võib. Õnneks on kevadjoped/jakid kõigil olemas ja see mure lahendatud, kuid kasvuspurti tegeva teismelise käimiskõlbulikud jalanõud, mis sügisel veel passisid, enam jalga ei läinud ja vajasime kiiremas korras jalanõude uuendust. Lisaks sellele on meie peres üks neljajalgne sokisöödik, kes lohaka peremehe vedelema ununenud sokke auguliseks disainib ja seetõttu sai sokivarusid täiendatud 6 paari võrra, millest 2 on taas äranäritud ning seetõttu lubasin peremehe taskurahast hakata sokke tagasi ostma.

Veel üks kuluallikas on sõbrad. Tore, kui sul on sõpru, kellele alati loota, kuid küll on ebamugav, kui nende sünnipäevad juhtuvad samale kuule ning veel sellele kuule, kus sul niigi kitsas käes. Sel kuul tuli meil üle elada neli sünnipäeva. Kusjuures vanema lapse sõber tahtis seda tähistada ühes klubis, mille pileti pidi iga noor ise lunastama. Seega taas tavapärasest suurem väljaminek, kuid kuna meie noor ei ole muidu eriline pidutseja, siis ma lihtsalt pidin selle võimaluse leidma, et ta saaks oma sõpradega peole minna.

Nagu juba eespool mainisin, siis selle kuu algus oli mul meeletult kiire ning ma kaotasin kaheks nädalaks valvsuse oma eelarve pidamistes ja menüü etteplaneerimises. Nüüd kuu lõpus maksab see väga valusalt kätte. Mingeid luksuskaupasid ma endiselt ei ostnud, kuid tõenäoliselt kulus meil enam võileivamaterjali peale, sest soe söök ei olnud õigel ajal valmis ning mõned korrad sai mindud ka kergema vastupanu teed ning ostetud poolfabrikaate. Tegime ka paar grilliõhtut, kuhu sai valmis liha ja vorstikesi ostetud, kuid viimane nädalavahetus panin ise liha marinaadi ja see tuli märksa soodsam.

20.04 oli minu arvel täpselt 50 eurot.  Sellest 10 eurot läheb lapsele selle nädala elamise rahaks ja arvatavasti pean kuu lõpus ka kütet ostma ning süüa tahame ju ka. Seega on see veidi hirmutav, kuid mitte midagi pole teha. Elama ju peab. Kuidas siis edasi?
Võimalusi on mitmeid:
1. Kasutada kogutud raha
2. Näpistada krediitkaardilt
3. Maksta Coopi poes säästukaart plussiga
4. Mul on ka 20-eurone kinekaart, millega saaksin kohalikus toidupoes maksta
5. Võtta nädala söögiraha meelerahufondist
6.....võiks olla ka variant: toituda jääkidest, kuid mu külmkapp on praktiliselt tühi ja ainult kuivainetest kokku keeratud mökse me kindlasti ei suudaks 10 päeva järjest süüa, vähemalt hetkel on paremaid võimalusi, kui sõda peaks tulema või mingi muu katastroof, millest meedia räägib, siis ilmselt saaksime vajadusel end mõned päevad ka nii elus hoitud.

Seega nälga me kindlasti ei jääks, kuid milline otsus on kõige arukam ühele laenuvabaduse poole püüdlejale.....loodetavasti jääte minuga nõusse, et kõige mõistlikum on kasutada  kõrvale pandud raha. Õnneks on mu pliit viimasel ajal viisakalt käitunud ja loodan, et ta saab veel mõned kuud hakkama. Kuid see olukord tõestab minu arust taas, miks on mõistlik lisaks laenude võimalikult kiirele tagastamisele alustada koheselt ka säästupuhvri tekitamisest või mingisugusteks hädajuhtudeks kõrvale panemisest. Mind on see raha juba vähemalt kahel korral suuremast kriisist välja aidanud ja ma pole pidanud taas krediitkaarti kasutama.

Eriti säästlik nädal:
Minu järgneva viie päeva eelarve on 30 eurot (tavaliselt siis pigem 50-60 eurot).
Tegin pühapäeval hädavajalikud ostud ja nüüd on rahakotis alles veel 9 eurot, millega pean neljapäevani hakkama saama. Keerulisemaks teeb olukorra see, et nooremal lapsel on koolivaheaeg ja ta sööb kõik söögikorrad kodus.
Vitamiiniamps minu aknalaual


Planeeritud menüü:
E kartulisalat eilsetest kartulitest ja kapijääkidest, õhtuks kanasupp
T kartul ja kapsahautis hakklihaga
K hernesupp
N mulgipuder, lisandiks praen sügavkülmas olevad seakamarad sibulaga läbi (jääb ka võimalus teha juurde hakklihakastet)
R ilmselt järelejäänud söökide soojendamine, igaksjuhuks on mul olemas ka pakk makarone, millele saab rahakotis oleva raha eest midagi lisandiks osta.

Hommikud: külmkapis on hetkel veel veidi juustu, saab teha juustusaia või omletti ja peale veidi juustu riivida. Varusin ka neli piima ning ostsin juurde pudruhelbeid (A1000 maksis neljaviljahelbe pakk 0.74).
Kalakonserv leivaga (sain A1000-st 34 sendiga veidi aja ületanud konserve, mis mulle hullult maitsevad).
Kui olen virk, siis saan teha ka pannkooke, sest need ei maksa eriti midagi ja meil on peale panemiseks veel mett ja moosi.

Üks mure oli mul veel. Nimelt mu juuksed ei kannata oodata kuu lõpuni, sest hall paistab liigselt välja ning pean reedel esinema suurema publiku ees. Seega pidin lahendama kuidagi juuste värvimise probleemi. Leidsin A1000 värvi 2.20 hinnaga. Pean alati ostma 2 pakki. Loodan, et värv jääb peale ja juuksed pähe. :P

Nelja euroga ilusaks ?!?!


Riidekuuga seoses panin mõned riided müüki, kuid hetkel ei ole suutnud veel ühtegi riideeset maha müüa, kuigi jagasin neid mitmes grupis ja tegin endale ka Yaga poe. Eks näis, mis sellest saab. Endale ma hetkel midagi soodsalt ilmselgelt soetama ei hakka. Loodetavasti saab uus kuu juba kergem, sest siis peaksin saama kätte oma lisatööna teenitud tasud.

Lugesin ka laenukooli üksikema blogi ja mõtlesin, et kuidas mina küll nii saamatu olen. Mul pole endiselt veel nii uhket tulemust ette näidata, kuigi olen ju juba jaanuarist alates püüdnud paremini majandada. Kuid eks meie taustad on erinevad. Teismeliste vajadused on siiski nii söögi kui ka muus osas suuremad ning meil on autod paraku vältimatud ning nendega seoses on kahjuks hetkel väljaminekud suured olnud (nelja kuuga on autodele kulunud peaaegu 1000 eurot).

Õnneks ei koosne elu ainult rahast. Kevad on ju superilus. Naudin õues kohvi joomist, linnulaulu ja seda, et saab juba käed mulda pista. Täna plaanin veidi salatit, sibulat ja tilli loori alla sirguma panna.

Endiselt lootusrikas
Elli

Kommentaarid

  1. Teismelised taskuraha teenima :)

    VastaKustuta
  2. Võimaluste piires ongi nad seda teinud. Kooliajal on see veidi keerulisem, kuid suvel lähevad kindlasti taas tööle.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Säästufondid

 Olen juba mõnda aega tahtnud kirjutada minu jaoks väga hästi toiminud süsteemist, mis aitas mind välja palgapäevast palgapäevani hädavaevu toime tulemise nõiaringist. Tänu ümbrikumeetodile olid minu eelarves olevad kategooriad jagatud reaalseteks rahaümbrikuteks. Iga kuu lisasin sinna mingi summa ning kuu lõpus sain otsustada, kas panen selle summa suuremasse säästu või jätan samasse ümbrikusse/kategooriasse alles.  Mul hakkasid selviisil tekkima tasapisi igas kategoorias minisäästud (neid nimetatakse ka sinking funds).  Tänu sellele jäin ma iga kuu paremini eelarvesse ning samas hakkasid tekkima väikesed lisasäästud.  Näiteks riiete kategooriasse lisan ma enamasti 30-50 eurot. Seega võis paari-kolme kuuga sellesse kategooriasse koguneda juba ligi 100€. Kui samal ajal hoida pilku peal oma garderoobil ning jalatsite riiulil, saab kenasti teha plaane, millal ja milleks see raha kulutada. Mina kulutasin sel kevadel lapse lõpupeoks kleidi ja uute jalanõude ostmiseks. Kui on teada, et mõni

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg

Pealkirjata lugu :D

 September sai läbi ja suur oli minu üllatus, kui lõpetasin selle 341 euroga pangaarvel. Tegelikult oli vaba kuluraha alles isegi 371€, sest rahakotis oli veel alles 30€ toiduraha.  Ära said ju peetud kõik sünnipäevad. Pulmast pidin küll haiguse tõttu loobuma, kuid kingitus ootab pruutpaariga kokku saamist. Eelarvesse ei olnud arvestatud raha, mis kulus ravimitele, kuid ilmselt samal ajal tuli kokkuhoid kütusekuludelt, sest ma ei sõitnud kaks nädalat eriti kuhugi. Kuna mulle tundus kuu alguses kõike nii palju ja raha peale puhkust pigem väga täpselt, siis olen igatahes ise küll väga üllatunud.  Me siin saime vahepeal taas koroonaga pihta. Muidu polnudki seekord väga hull, kuid mul oli probleeme, et köha lahtisemaks saada. Jõin aga meega teed, sõin igasugu tablette sisse, aurutasin ja tegin sinepi ja meeplaastreid. Lõpuks oli kõige suuremaks abimeheks ikkagi saun. Aururohke leil ning ma ei tea, kas see ka aitas, aga igatahes hõõrusin end igaks juhuks ka veidi soolaga kokku.  Kes nüüd mi