Otse põhisisu juurde

Rongiga pealinnas käimisest ja juulis eelarvesse jäämisest

Juulikuu oli täis mõnusaid kohtumisi ning väikeseid trippe Eesti piires. Nagu juba ühes varasemas postituses mainisin, siis oli meil sel aastal plaan üks reis ka põhja poole teha. Mina polnud Tallinnas juba üle aasta käinud ja ülejäänud pere veelgi kauem ning sellist ehtsat turistikat ju tavaliselt ei tee, vaid käid seal, kus parasjagu vaja (mõnel koolitusel või tähtsal kohtumisel vms). 

Filmi-Vargamäe

Mingil hetkel tundus mulle, et kuu lõpp juba läheneb ja varem tähendas kuu lõpp ju seda, et külmakapis ulus tuul ja viimasel nädalal tuli see kuu kuidagi sendiveeretamisega lõpuni venitada. Seega olin mõttes juba sellest reisist loobunud, sest minu sees on ikka see tunne, et nii ju ongi (kuu lõpp=kitsas käes), kuid siis lappasin oma ümbrikud läbi ja kontrollisin pangaarvet ja tuli välja, et mul on veel täitsa palju raha alles ja me mahutame kenasti ühe perereisi selle kuu eelarvesse. 😊

Mul on ümbrik nimega Rõõm, mille raha on siis mõeldud igasuguste rõõmsate tegevuste planeerimiseks, mida üks perega koosolemise päev ju kindlasti on. Selles ümbrikus oli veidi üle 60 euro alles ja selle eest said ostetud rongipiletid. Avastasin, et mul on ka õigus soodustusega pilet osta. Jälle kuus eurot kokkuhoidu. Autoga oleks muidugi kogu perega reisimine odavam tulnud, aga kuna tahtsime vanalinna avastama minna, siis tundus see kiirem, mugavam ja vähem närvesööv meiesugustele maakatele, kes kord viie aasta jooksul pealinna satuvad. 

Kuna juulis ma oma autot eriti ei kasutanud, siis oli paak ikka veel kütust peaaegu ääreni täis ja mul oli auto ümbrikus alles veel 35 eurot. Selle võtsin siis kulurahaks ja lisasin veel igaksjuhuks paarkümmend eurot nädala toiduraha ümbrikust. Mul oli kindel plaan minna ikka kogu perega mõnda fäänsisse restorani päevapraadi sööma. Selleks olin isegi veidi eeltööd teinud ja teadsin, et kõige paremini saab ülevaate headest hindadest päevapakkumiste lehelt, kuid lõpuks me eksisime veidi ära ja sattusime näljastena ühe suvalise Rimi poe ette, millest mees ostis neli viineripirukat suurema nälja kustutamiseks ja siis nagu polnudki kõht enam nii tühi ja nii ta jäi. Pärast sai Baltijaama turult veel veidi näksimist rongi peale kaasa ostetud ja minu uhke plaan oligi sinnasamusesse lennanud, aga tegelikult oli see omamoodi lahe keset pealinna mingil suvalisel pingil koos perega pirukaid mugida ja tuvisid ning kajakaid eemale peletada. Pealegi jäi ju selle võrra raha jälle alles. 

Vaatamata ringireisimistele ja tavapärasest veidi suurematele kuludele, lõpetasin kuu taas kena 137€ plussiga. Arvutasin kokku ka kõik säästud ja mul on tänaseks kogunenud juba 1980€. Ma ise arvan, et võin küll rahule jääda, kuigi samas tahaks ju kõike kiiremini saada (nt autoraha kokku koguda). 

Täna hommikul nägin ühte marjakorjamise kuulutust ja peast käis läbi, et peaks korjama minema, aga mitte kuidagi ei viitsi või õigem on öelda, et lihtsalt ei jaksa. Tahaks veel veidi kodus toimetada ja puhata. 

Augustikuu ootab juba ees ühe autoremondiga, mida ma veel eelarve koostamise ajal ei osanud arvestada. Panin autoümbrikusse hoopis vähem raha, kuna ka sel kuul ei ole mul palju sõitmist. Nüüd pean aga taas siis veidi nuputama, milliste kuluridade pealt ca 100 eurot tagasi võtta, et remont tehtud saaks. Ise arvan, et söögikulud peaks olema see kuu võimalik 50 euro võrra allapoole tõmmata, sest värsket kraami saab hetkel oma aiast ning siis veidi Igaksjuhuks ümbrikust juurde võtta. 

Ma tean, et seda kõike saaks teha ka mõnes eelarvestamise äpis, kuid mulle ikka veel meeldib reaalset raha ühest ümbrikust teise tõsta. Plaanin millalgi paralleelselt mõne äpi kõrvale võtta, et leida sobivaim, enne kui ümbrikusüsteemist loobun, sest ma ei pea seda pikas perspektiivis mõttekaks. Kuigi, kes teab....hetkel igatahes on süsteem paigas ja ometigi suudan ma juba mitmendat kuud eelarvet pidada. Selles on veel palju arenguruumi, sest hetkel ma tšekkide haaval arvestust ei pea, kuid kas see ongi nii tähtis. Ma teen kuu jooksul 1-2x ülevaate kõikide ümbrikute sisudest ja nii on mul piisav ülevaade oma kulutustest. 


Veidi juba puhanud

Elli


Kommentaarid

 1. Millised on sinu ümbrikud olnud ja kas need on ajas muutunud, millised on nüüd kasutusel?
  Kas tulevikus plaanis veel mingeid tekitada, kui mõni eesmärk täidetud?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kas pead silmas alakategooriaid? Mul on: toit, auto, majapidamine, lemmikud, rõõm, igaksjuhuks, kodu ja siis kogumisümbrikud: lemmikute ravifond, jõulud ning hädaabifond. Meelerahu ja auto raha kogun eraldi arvele. Sügisest pean juurde tekitama taas lõpupeo ümbriku, sest noorem laps lõpetab kevadel kooli.

   Kustuta
  2. Tervise ümbrik läks meelest :)

   Kustuta
 2. Tänan vastuse eest ja vastan ise nüüd tükkmaad hiljem. Lihtsalt olen mõelnud ka sulas säästmisele ja seetõttu uurisin igasuguseid variante vahepeal, et kus hoida nt.
  Leidsin et etsy.ee's on nt sellised põnevad variandid: https://www.etsy.com/listing/621102264/cash-envelope-wallet-sewing-pattern-pdf?ref=cart ja aliexpressis sellised vahetatavate ümbrikega: shorturl.at/rCFK9.. aga veidi muret tekitab see inflatsioon ja et kui muidu käib palk pangakontole.. aga Sinu pealt olen siiski palju häid mõtteid saanud, suur tänu selle eest. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tere taas! Tore, et oled siit mõtteid leidnud. Mul ei ole need üldjuhul nii pikaajalised kogumised, et peaks inflatsiooni pärast muretsema. Näiteks lapse lõpupidu toimub juba kevadel. Kui koguda reisiks, siis kulutad selle ju ka aasta jooksul ära vms. Suuremad ja pikaajalisemad kogumised hoian ma ikka pangas, sest ka mina ei pea piisavalt turvaliseks liiga suuri summasid sulas kodus hoida. Samas eks see inflatsioon pureb neid ju igal pool.
   Mingi raha peab olema alati kohe ja kiiresti kättesaadav. Meelerahufondist mingit osa hoiavad mõned kogumishoiustel, et veidigi protsenti juurde teenida. Kuna mul veel summad pigem tagasihoidlikud ning sellist summat, mida kindlasti vaja pole, pole veel kogunenud, siis ma ise ole veel neid variante lähemalt uurinud. Edu igal juhul! :)

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Säästufondid

 Olen juba mõnda aega tahtnud kirjutada minu jaoks väga hästi toiminud süsteemist, mis aitas mind välja palgapäevast palgapäevani hädavaevu toime tulemise nõiaringist. Tänu ümbrikumeetodile olid minu eelarves olevad kategooriad jagatud reaalseteks rahaümbrikuteks. Iga kuu lisasin sinna mingi summa ning kuu lõpus sain otsustada, kas panen selle summa suuremasse säästu või jätan samasse ümbrikusse/kategooriasse alles.  Mul hakkasid selviisil tekkima tasapisi igas kategoorias minisäästud (neid nimetatakse ka sinking funds).  Tänu sellele jäin ma iga kuu paremini eelarvesse ning samas hakkasid tekkima väikesed lisasäästud.  Näiteks riiete kategooriasse lisan ma enamasti 30-50 eurot. Seega võis paari-kolme kuuga sellesse kategooriasse koguneda juba ligi 100€. Kui samal ajal hoida pilku peal oma garderoobil ning jalatsite riiulil, saab kenasti teha plaane, millal ja milleks see raha kulutada. Mina kulutasin sel kevadel lapse lõpupeoks kleidi ja uute jalanõude ostmiseks. Kui on teada, et mõni

Liiga hästi?

 Tahad teada, kuidas mu rahaasjadel läheb. Ma arvan et (liiga) hästi läheb, sest meediast tuleb igast väljaandest peaaegu iga päev mõni uudisnupuke selle kohta, kui raske peab olema. Eriti hull oli Ärilehe artikkel, kus pereema peab suutma "vaid" 1000 euroga neljaliikmelise pere ära toita. Ei saagi enam toitu koju tellida ja peab hirmsas Lidli poes käima. Piinlik hakkab midagi sellist lugedes. Mõni kolme lapsega üksikema peab võibolla sellise summaga kõik kulud suutma ära katta. Seega on minul midagi sellist lugedes tunne, et ma ei taha olla sellesse gruppi kuuluv, et ma pigem olen siin teises Eestis edasi. Nii naljakas. Ma ju olen vaeva näinud ja olen selle auga välja teeninud ning mul on palju unistusi, mida soovin ju täita.  Novembris suunasin säästudesse 1082 eurot ning mul on nüüd kolme kuu kulude puhver koos. Müstika. Kui vaadata 2019a jaanuari lõppu, siis oli ju suur pingutus kümmet eurotki kõrvale panna.  Mul on vaja õppida nüüd oma mõtlemist rohkem külluse suunas nüg

Pealkirjata lugu :D

 September sai läbi ja suur oli minu üllatus, kui lõpetasin selle 341 euroga pangaarvel. Tegelikult oli vaba kuluraha alles isegi 371€, sest rahakotis oli veel alles 30€ toiduraha.  Ära said ju peetud kõik sünnipäevad. Pulmast pidin küll haiguse tõttu loobuma, kuid kingitus ootab pruutpaariga kokku saamist. Eelarvesse ei olnud arvestatud raha, mis kulus ravimitele, kuid ilmselt samal ajal tuli kokkuhoid kütusekuludelt, sest ma ei sõitnud kaks nädalat eriti kuhugi. Kuna mulle tundus kuu alguses kõike nii palju ja raha peale puhkust pigem väga täpselt, siis olen igatahes ise küll väga üllatunud.  Me siin saime vahepeal taas koroonaga pihta. Muidu polnudki seekord väga hull, kuid mul oli probleeme, et köha lahtisemaks saada. Jõin aga meega teed, sõin igasugu tablette sisse, aurutasin ja tegin sinepi ja meeplaastreid. Lõpuks oli kõige suuremaks abimeheks ikkagi saun. Aururohke leil ning ma ei tea, kas see ka aitas, aga igatahes hõõrusin end igaks juhuks ka veidi soolaga kokku.  Kes nüüd mi